Wydatki na robota rozlicza się w kosztach poprzez odpisy

W przypadku ulgi na robotyzację za koszty kwalifikowane należy uznawać nie koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych oraz innych maszyn i urządzeń, lecz dokonane w roku podatkowym odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych.

Publikacja: 20.11.2023 02:00

Wydatki na robota rozlicza się w kosztach poprzez odpisy

Foto: Adobe Stock

- Przedsiębiorca prowadzi działalność produkcyjną. Chciałby jeszcze w tym roku kupić urządzenie spełniające definicję robota przemysłowego. Koszt nabycia to ok. 150 tys. zł. Czy przedsiębiorca będzie mógł jednorazowo skorzystać z ulgi na robotyzację, czyli odliczyć połowę kosztów zakupu robota w zeznaniu podatkowym, które złoży za 2023 rok? – pyta czytelnik.

Jedną z ulg wprowadzonych przepisami Polskiego Ładu jest ulga na robotyzację, która ma pomagać firmom w zwiększaniu produktywności i konkurencyjności na rynkach krajowym i międzynarodowym. Mogą z niej skorzystać firmy, które zastosują roboty przemysłowe w celu usprawnienia produkcji. Zgodnie z art. 52jb ust. 1 ustawy o PIT podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę stanowiącą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Dzięki uldze może zatem rozliczyć w podatku dochodowym 150 proc. poniesionych kosztów, czyli 100 proc. jako koszt uzyskania przychodów i dodatkowo 50 proc. jako odliczenie w ramach ulgi. Należy przy tym pamiętać, że:

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Wyrównanie 500+ do 800 zł od sierpnia 2023? ZUS wydał komunikat
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Sądy i trybunały
Sąd: Nawacki ma 3 dni. Inaczej grozi mu grzywna i areszt
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Niepełnosprawni
Nawet 3495 zł z ZUS dla dorosłych niepełnosprawnych już od Nowego Roku
Konsumenci
Ziobro na koniec skierował dwie skargi nadzwyczajne. Czego dotyczą?
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości