Wydatki na robota rozlicza się w kosztach poprzez odpisy

W przypadku ulgi na robotyzację za koszty kwalifikowane należy uznawać nie koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych oraz innych maszyn i urządzeń, lecz dokonane w roku podatkowym odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych.

Publikacja: 20.11.2023 02:00

Wydatki na robota rozlicza się w kosztach poprzez odpisy

Foto: Adobe Stock

- Przedsiębiorca prowadzi działalność produkcyjną. Chciałby jeszcze w tym roku kupić urządzenie spełniające definicję robota przemysłowego. Koszt nabycia to ok. 150 tys. zł. Czy przedsiębiorca będzie mógł jednorazowo skorzystać z ulgi na robotyzację, czyli odliczyć połowę kosztów zakupu robota w zeznaniu podatkowym, które złoży za 2023 rok? – pyta czytelnik.

Jedną z ulg wprowadzonych przepisami Polskiego Ładu jest ulga na robotyzację, która ma pomagać firmom w zwiększaniu produktywności i konkurencyjności na rynkach krajowym i międzynarodowym. Mogą z niej skorzystać firmy, które zastosują roboty przemysłowe w celu usprawnienia produkcji. Zgodnie z art. 52jb ust. 1 ustawy o PIT podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę stanowiącą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Dzięki uldze może zatem rozliczyć w podatku dochodowym 150 proc. poniesionych kosztów, czyli 100 proc. jako koszt uzyskania przychodów i dodatkowo 50 proc. jako odliczenie w ramach ulgi. Należy przy tym pamiętać, że:

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży