Fiskus miał prawo wyodrębnić trzy usługi kompleksowe

O miejscu świadczenia, a tym samym opodatkowania go jako związanego z nieruchomością, decyduje wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą jest ono ściśle związane, niezależnie od tego dla kogo jest wykonywane oraz gdzie znajduje się siedziba usługodawcy.

Publikacja: 15.11.2023 02:00

Fiskus miał prawo wyodrębnić trzy usługi kompleksowe

Foto: Adobe Stock

W marca 2023 r. spółka wystąpiła do fiskusa o interpretację podatkową. Wyjaśniła, że głównie zajmuje się usługami. Planuje m.in. świadczyć usługi będące kompleksową odpowiedzią na potrzeby kontrahentów. Ich celem będzie zapewnienie pełnego wsparcia w organizowaniu przejazdów szczególnie na wymagającym i górzystym terenie, począwszy od dedykowanych map trasy, wraz ze wskazówkami ułatwiającymi przejazd. W ramach pakietu możliwe będzie również skorzystanie z niższych cen za przejazdy tunelami oraz uzyskanie aktualizowanych informacji o najtańszych stacjach benzynowych w okolicy. Spółka tłumaczyła, że chcąc zapewnić korzystającym z usługi bezpieczeństwo na trasie zamierza oferować także assistance dotyczące przejazdu przez tunel, wspomagające zachowaniu koniecznych procedur. A ponadto assistance w razie wypadku, dzięki któremu możliwa jest organizacja transportu zastępczego. Z wniosku wynikało, że prawo przejazdu tunelami jest nabywane od podmiotu trzeciego, a następnie odsprzedawane przez spółkę w ramach pakietu. A zapytała czy szeroko rozumiana usługa wsparcia dla kierowców to usługa kompleksowa, właściwa do rozliczenia podatku w miejscu siedziby usługobiorcy zgodnie z art. 28b ustawy o VAT?

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży