Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 30.11.2023 08:38 Publikacja: 09.10.2023 07:00
Foto: Adobe Stock
Jedną z kategorii kosztów kwalifikowanych rozliczanych w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową (dalej jako działalność B+R) są koszty wynagrodzeń pracowników poniesione w danym miesiącu oraz sfinansowane przez płatnika składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu tych należności. Jak zaznacza ustawodawca w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, należności z tytułu stosunku pracy będą kosztami kwalifikowanymi tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. I to właśnie sformułowanie dotyczące określenia odpowiedniej proporcji czasu przeznaczonego na działalność B+R stało się kwestią sporną między organami podatkowymi a sądami administracyjnymi. Istota sporu dotyczy rozstrzygnięcia czy pracodawca powinien wyłączyć z kosztów kwalifikowanych tę część wynagrodzenia, którą pracownik otrzymuje, gdy nie świadczy pracy z powodu urlopu, choroby lub też innej usprawiedliwionej nieobecności (m.in. sprawowania opieki z art. 188 kodeksu pracy, honorowego dawstwa krwi, badań, karmienia).
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. to fałszywa informacja, która krąży w internecie - wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Szeroko pojęta energia odnawialna, gospodarka w obiegu zamkniętym, elektromobilność, różne projekty i inwestycje.
Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek nowej KRS Maciej Nawacki ma 3 dni na dopuszczenie sędziego Pawła Juszczyszyna do pracy w macierzystym wydziale cywilnym. Nakazał mu to sąd w Bydgoszczy pod rygorem grzywny, z dalszą zamianą na areszt - donosi portal oko.press.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Od 1 stycznia 2024 r. dorosłe osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać z ZUS świadczenie wspierające. Nie wystarczy jednak mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Komisją lekarska wyda osobną decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Wysokość świadczenia zależeć będzie od liczby punktów.
Ustępujący ze stanowiska Prokuratora Generalnego Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego dwie skargi nadzwyczajne dotyczące umów kredytowych indeksowanych kursem franka szwajcarskiego.
Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.
Do osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia zalicza się też pracowników wyposażonych w indywidualne środki ochrony, które je minimalizują – uznał skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.
Fiskus pozwala rozliczać wydatki na świąteczne spotkania dla pracowników. Innych gości każe z kosztów wyrzucać.
Organ może obniżać przedsiębiorcom podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Trudniej będzie w tym roku o najlepiej płatne sezonowe zajęcia w charakterze elfa czy Świętego Mikołaja. Łatwiej może być za to o oferty świątecznych prac „last minute”.
Rząd (nowy) będzie musiał wygospodarować ponad 500 mln zł, by wyrównać sędziowskie pensje tylko za 2023 r. W kolejce czekają także wynagrodzenia za lata 2021 i 2022.Teraz przychodzi czas na rozliczenia. A to nie jest jasne. Projektu ustawy budżetowej z korektami jeszcze nie ma, Sejm tworzy się na nowo. Pieniądze muszą się znaleźć. Te pierwsze – wyższe – już od listopada.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
TSUE uznał, że organ rentowy może uchylić zaświadczenie A1 z pominięciem procedury dialogu i koncyliacji. Jeśli firma się nie odwoła do sądu, musi opłacić zaległe składki w innym kraju.
Podmiot zatrudniający wezwany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK ma na to 30 dni. Nawet jeśli dany podmiot nie ma obowiązku wdrożenia PPK, powinien odpowiedzieć na wezwanie PFR.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Grecja przepuściła przez swoją przestrzeń powietrzną samolot z rosyjską delegacją z Siergiejem Ławrowem na pokładzie. Ławrow przyleciał do Skopje na spotkanie szefów MSZ państw OBWE.
Co najmniej trzy osoby zginęły, a sześć zostało rannych w ataku terrorystycznym, do którego doszło w godzinach szczytu na wjeździe do Jerozolimy - informuje Reuters.
Opozycja zamiast poczekać i zrobić, co chce z telewizją publiczną, chodziła po studiach i gadała, co planuje. Minister Piotr Gliński zrobił im więc na złość.
Lider Konfederacji z przytupem zadebiutował z mównicy Sejmowej. Oskarżył PiS o inwigilację Pegasusem politycznych oponentów. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego Mentzen nie był taki stanowczy, gdy partia Jarosława Kaczyńskiego rządziła?
Mateusz Morawiecki po ośmiu latach rządów PiS i dwóch kadencjach Sejmu doszedł do wniosku, że parlament jednak powinno traktować się poważnie.
My analizujemy wszystkie 530 firm, które zarobiły na handlu ukraińskim zbożem - mówił w rozmowie z TVN24 poseł KO, Dariusz Joński.
Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej. Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nasi zachodni sąsiedzi uchylają się od odpowiedzialności w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
Były prezydent twierdził, że podpisy na zobowiązaniu do współpracy z SB oraz pokwitowaniach odbioru pieniędzy, które w 2016 r. znaleziono w domu gen. Czesława Kiszczaka, nie należą do niego. Prokuratura uważa, że kłamał.
Jeżeli egzekucja została zawieszona na wniosek wierzyciela po zawarciu z dłużnikiem porozumienia np. co do sposobu lub terminu spłaty należności, opłata egzekucyjna obciąża właśnie dłużnika.
Z mocy prawa wygaszane mają być zastawy po upływie 20 lat od momentu ich wpisania do rejestru.
Do osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia zalicza się też pracowników wyposażonych w indywidualne środki ochrony, które je minimalizują – uznał skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.
To decyzja UE zdecydowała zupełne otwarcie unijnych rynków dla Ukrainy, bez analizy skutków dla krajów przyfrontowych - mówił w rozmowie z RMF FM były wiceszef MSZ, były minister w Kancelarii Prezydenta, Marcin Przydacz.
Cofnięcie stanowiska Sejmu przez marszałka Hołownię nie powinno powstrzymać TK od wydania zapowiedzianego na czwartek wyroku o zakazach i karach nakładanych przez TSUE.
W ciągu miesiąca Rosja przegrała wybory do władz czterech organizacji, w których była od czasu ich utworzenia
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym sześć planet krąży wokół swojej gwiazdy w sposób synchroniczny jak "wielka kosmiczna orkiestra" - informuje AP.
Izrael i Hamas porozumiały się w sprawie przedłużenia zawieszenia broni o kolejny dzień.
Fiskus pozwala rozliczać wydatki na świąteczne spotkania dla pracowników. Innych gości każe z kosztów wyrzucać.
Branża hotelarska, zwłaszcza w górach, jest w doskonałych nastrojach. Polacy coraz chętniej spędzają święta poza domem – trend spowolniony przez pandemię znów się wzmacnia.
Organ może obniżać przedsiębiorcom podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Oficjalnie powstała partia, która jak żadna inna nawiązuje do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Nawet swoją nazwą.
Posłowie nie mogą ujawniać ani materiałów z kontroli operacyjnych ani tego, kogo podsłuchiwano i dlaczego – prawo blokuje komisję śledczą w sprawie Pegasusa.
Skutki upublicznienia danych medycznych mogą być poważniejsze, niż się początkowo wydawało. Firma bada tę sprawę.
Hakerzy coraz częściej uderzają placówki medyczne i poszukują nowych form nacisku na swoje ofiary, aby zmusić je do zapłacenia okupu. Nie tylko kradną dane, nie cofają się nawet przed blokowaniem urządzeń ratujących życie.
Skala cyberataku, który skutkował kradzieżą tysięcy wrażliwych informacji, może być większa, niż sądzono. Polacy rzucili się do sprawdzania, czy informacje o nich nie zostały upublicznione, czym grozili hakerzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas