Ważenie, pomiar tkanki tłuszczowej, ocena trybu życia i ułożenie jadłospisu – takie usługi mogą być zwolnione z VAT. Fiskus się na to zgadza, co potwierdza ostatnia interpretacja warszawskiej izby skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka, która zajmuje się poradnictwem w zakresie zasad zdrowego odżywiania. Zatrudnieni i współpracujący z nią dietetycy doradzają w sprawach zaburzeń żywienia, nadwagi i niedożywienia. Przeprowadzają wywiad zdrowotny, analizę błędów, badają skład ciała i mierzą rozmiary, układają indywidualne jadłospisy.

Profilaktyka i ratowanie zdrowia

Spółka podkreśliła, że usługi świadczone są w celach leczniczych i profilaktycznych, a dietetycy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Dodała, że dietetyk jest wymieniany na równi z innymi zawodami medycznymi w przepisach o ochronie zdrowia.

Zdaniem spółki przysługuje jej zwolnienie podatkowe na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Przepis ten mówi o usługach w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Spełnione oba warunki zwolnienia

Fiskus się zgodził, że są spełnione oba warunki zwolnienia. Po pierwsze, usługi są świadczone przez przedsiębiorcę wpisanego do rejestru wykonujących działalność leczniczą.

Po drugie, porady żywieniowe są świadczeniami, których celem jest zapobieganie chorobom oraz innym niekorzystnym zjawiskom zdrowotnym (profilaktyka) oraz zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby. Prawidłowe żywienie stanowi istotny element w profilaktyce zdrowotnej, sprzyja również szybszej poprawie zdrowia osób chorych (interpretacja nr IPPP2/4512-1084/15-2/KOM).

– Ustawa o VAT daje kilka możliwości zwolnienia z podatku podmiotom świadczącym porady żywieniowe, w zależności od formy, w jakiej tego rodzaju usługi są wykonywane – mówi Maciej Dybaś, menedżer w PwC. – Dotyczy to zarówno przychodni czy klinik zatrudniających odpowiednich specjalistów, jak i działających indywidualnie dietetyków.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Opinia dla „Rz"

Małgorzata Militz, doradca podatkowy GWW

Każda porada dietetyczna ma bezpośredni wpływ na zdrowie klienta. Zarówno wtedy, gdy dotyczy osoby, której nic nie dolega (profilaktyka), jak i pacjenta, który ze względu na istniejącą już chorobę musi zmienić nawyki żywieniowe (poprawa zdrowia). Oczywiste jest bowiem, że właściwa dieta pomoże zarówno w zapobieganiu chorobom, jak i ich zwalczaniu. Warunek przedmiotowy zastosowania zwolnienia z VAT jest więc spełniony i dietetyk nie potrzebuje już żadnej dodatkowej dokumentacji potwierdzającej, że porady żywieniowe są niezbędne w procesie leczenia (np. skierowania od lekarza dla pacjenta). Inaczej jest w wypadku stosowania zwolnienia z VAT dla operacji plastycznych. Z uwagi na to, że czasami są one przeprowadzane tylko dla poprawy wyglądu albo samopoczucia, wymagają właściwego udokumentowania.