Cash-pooling a ceny transferowe

Cash-pooling jest coraz częściej stosowanym sposobem zarządzania kapitałem w międzynarodowych grupach spółek. Pozwala on na uniezależnienie się od zewnętrznych pożyczkodawców oraz m.in. zmniejszenie kosztów finansowych i kosztów transakcji bankowych.

Publikacja: 23.08.2023 07:26

Cash-pooling a ceny transferowe

Foto: Adobe Stock

Cash-pooling został zdefiniowany m.in. w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2023 r. (0111-KDIB1-3.4010. 134.2023.2.PC). Zgodnie z jej treścią jest on formą zarządzania finansami, stosowaną przez podmioty należące do wspólnej grupy kapitałowej.

Głównym celem zawarcia umowy cash-poolingu jest koncentracja środków pieniężnych uczestników systemu z ich jednostkowych rachunków na wspólnym rachunku grupy, prowadzonym przez tzw. pool leadera. Pool leader jest podmiotem organizującym i zarządzającym systemem. Jego funkcje mogą być pełnione przez członka grupy lub np. przez bank. Występujące przejściowo niedobory finansowe generowane przez poszczególne podmioty są kompensowane przejściowymi nadwyżkami generowanymi przez innych uczestników systemu. W interpretacji podkreślone jest, że zastosowanie cash-poolingu minimalizuje koszty działalności przez wykorzystanie własnych środków grupy.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił