Cash-pooling a ceny transferowe

Cash-pooling jest coraz częściej stosowanym sposobem zarządzania kapitałem w międzynarodowych grupach spółek. Pozwala on na uniezależnienie się od zewnętrznych pożyczkodawców oraz m.in. zmniejszenie kosztów finansowych i kosztów transakcji bankowych.

Publikacja: 23.08.2023 07:26

Cash-pooling a ceny transferowe

Foto: Adobe Stock

Cash-pooling został zdefiniowany m.in. w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2023 r. (0111-KDIB1-3.4010. 134.2023.2.PC). Zgodnie z jej treścią jest on formą zarządzania finansami, stosowaną przez podmioty należące do wspólnej grupy kapitałowej.

Głównym celem zawarcia umowy cash-poolingu jest koncentracja środków pieniężnych uczestników systemu z ich jednostkowych rachunków na wspólnym rachunku grupy, prowadzonym przez tzw. pool leadera. Pool leader jest podmiotem organizującym i zarządzającym systemem. Jego funkcje mogą być pełnione przez członka grupy lub np. przez bank. Występujące przejściowo niedobory finansowe generowane przez poszczególne podmioty są kompensowane przejściowymi nadwyżkami generowanymi przez innych uczestników systemu. W interpretacji podkreślone jest, że zastosowanie cash-poolingu minimalizuje koszty działalności przez wykorzystanie własnych środków grupy.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Aktorka Magdalena C. usłyszała zarzut za reklamę wódki w sieci
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo dla Ciebie
Polacy studiują medycynę online w Ukrainie
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo w Firmie
Afera wizowa w MSZ uderzy rynek pracy
Opinie Prawne
Wojciech Tumidalski: Zatrzymanie posłanki PO Kingi Gajewskiej: Czy policja zna przepisy?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej