Cash-pooling a ceny transferowe

Cash-pooling jest coraz częściej stosowanym sposobem zarządzania kapitałem w międzynarodowych grupach spółek. Pozwala on na uniezależnienie się od zewnętrznych pożyczkodawców oraz m.in. zmniejszenie kosztów finansowych i kosztów transakcji bankowych.

Publikacja: 23.08.2023 07:26

Cash-pooling a ceny transferowe

Foto: Adobe Stock

Cash-pooling został zdefiniowany m.in. w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2023 r. (0111-KDIB1-3.4010. 134.2023.2.PC). Zgodnie z jej treścią jest on formą zarządzania finansami, stosowaną przez podmioty należące do wspólnej grupy kapitałowej.

Głównym celem zawarcia umowy cash-poolingu jest koncentracja środków pieniężnych uczestników systemu z ich jednostkowych rachunków na wspólnym rachunku grupy, prowadzonym przez tzw. pool leadera. Pool leader jest podmiotem organizującym i zarządzającym systemem. Jego funkcje mogą być pełnione przez członka grupy lub np. przez bank. Występujące przejściowo niedobory finansowe generowane przez poszczególne podmioty są kompensowane przejściowymi nadwyżkami generowanymi przez innych uczestników systemu. W interpretacji podkreślone jest, że zastosowanie cash-poolingu minimalizuje koszty działalności przez wykorzystanie własnych środków grupy.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży