Jak zarządzić odpowiedzialnością karnoskarbową

Prawo podatkowe nakłada na członków zarządów spółek szereg obowiązków. Brak sprostania – tym niejednokrotnie bardzo skomplikowanym zadaniom – jest zagrożony szeregiem rygorystycznych sankcji, co szczególnie dobitnie uświadamiamy sobie, kiedy kontrola podatkowa identyfikuje w rozliczeniach podatkowych nieprawidłowości.

Publikacja: 09.08.2023 07:09

Jak zarządzić odpowiedzialnością karnoskarbową

Foto: Adobe Stock

Niezależnie od znanej od lat kwestii ryzyka odpowiedzialności karnoskarbowej w przypadku nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych ujawnionych w trakcie kontroli, czy też wyłudzeń i oszustw podatkowych (karuzele VAT, ukrywanie przychodów, „kupowanie” kosztów podatkowych), postępowania karnoskarbowe dotyczą także obszarów cen transferowych, stosowania preferencji w podatku u źródła, kwalifikacji podatkowej skomplikowanych zdarzeń gospodarczych – czyli zagadnień występujących w międzynarodowych grupach kapitałowych.

Rygorystyczne sankcje

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt