Pomagasz Ukraińcom? Jest szansa na podatkowe korzyści

Fiskus twierdzi, że firma wspierająca bezpośrednio ofiary wojny w Ukrainie nie może rozliczyć wydatków w kosztach. Sąd przyznał jednak rację podatnikom.

Publikacja: 04.08.2023 02:00

Pomagasz Ukraińcom? Jest szansa na podatkowe korzyści

Foto: Adobe Stock

Od początku wojny polskie firmy bardzo zaangażowały się w pomoc dla osób poszkodowanych rosyjską agresją. Licząc przy okazji na podatkowe preferencje. Okazało się jednak, że niełatwo z nich skorzystać. Niemiła niespodzianka spotkała przedsiębiorców, którzy pomagali Ukraińcom na własną rękę – zapewniali jedzenie, środki sanitarne, przejazdy, noclegi. Chcieli zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów, ze specustawy (przepisy o pomocy obywatelom Ukrainy) wynika jednak, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy wparcie zostało przekazane za pośrednictwem określonych podmiotów, np. organizacji charytatywnych czy samorządu. Skarbówka nie dopuszcza żadnych wyjątków. Przedsiębiorcy liczyli jednak, że koszty rozliczą na ogólnych zasadach, argumentując, że pomagając ofiarom wojny realizują strategię społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Fiskus się na to nie zgodził. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 19 kwietnia 2023 r. (sygn. III SA/Wa 2531/22) daje jednak firmom nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie sporów ze skarbówką.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?