Pomagasz Ukraińcom? Jest szansa na podatkowe korzyści

Fiskus twierdzi, że firma wspierająca bezpośrednio ofiary wojny w Ukrainie nie może rozliczyć wydatków w kosztach. Sąd przyznał jednak rację podatnikom.

Publikacja: 04.08.2023 02:00

Pomagasz Ukraińcom? Jest szansa na podatkowe korzyści

Foto: Adobe Stock

Od początku wojny polskie firmy bardzo zaangażowały się w pomoc dla osób poszkodowanych rosyjską agresją. Licząc przy okazji na podatkowe preferencje. Okazało się jednak, że niełatwo z nich skorzystać. Niemiła niespodzianka spotkała przedsiębiorców, którzy pomagali Ukraińcom na własną rękę – zapewniali jedzenie, środki sanitarne, przejazdy, noclegi. Chcieli zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów, ze specustawy (przepisy o pomocy obywatelom Ukrainy) wynika jednak, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy wparcie zostało przekazane za pośrednictwem określonych podmiotów, np. organizacji charytatywnych czy samorządu. Skarbówka nie dopuszcza żadnych wyjątków. Przedsiębiorcy liczyli jednak, że koszty rozliczą na ogólnych zasadach, argumentując, że pomagając ofiarom wojny realizują strategię społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Fiskus się na to nie zgodził. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 19 kwietnia 2023 r. (sygn. III SA/Wa 2531/22) daje jednak firmom nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie sporów ze skarbówką.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt