Skarbówka zgadza się na obiady w firmowych kosztach. Ale nie dla samozatrudnionych

Fiskus zmienia zdanie. Można odliczyć wydatki na posiłek dla etatowca, dla współpracownika już nie.

Publikacja: 27.07.2023 03:00

Archiwum

Archiwum

Mamy kolejną woltę fiskusa w sprawie posiłków fundowanych załodze. W ostatniej interpretacji zgadza się na rozliczanie w kosztach jedzenia dla etatowców. Obiady dla samozatrudnionych (czyli prowadzących własne biznesy) z kosztów wyrzuca.

– Interpretacje skarbówki dotyczące świadczeń dla osób na umowach B2B zaczynają przypominać serial z wieloma zwrotami akcji. Choć przepisy się nie zmieniają, poglądy fiskusa ciągle ewoluują – mówi Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii PBC.

Rys historyczny

Oto krótki rys historyczny (cofamy się do okresów nieobjętych jeszcze przedawnieniem). W 2017 r. fiskusowi zdarzały się pozytywne interpretacje w sprawie wydatków na samozatrudnionych. Potem zaczął je kwestionować, podkreślając, że o rozliczeniu kosztów decyduje forma współpracy. Skarbówka potwierdzała, że catering dla pracowników zwiększa wydajność pracy. Natomiast dokarmianie pozaetatowców nie ma związku z przychodami firmy.

W 2021 r. fiskus zaczął łagodnieć. Przykładowo, szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił jedną z wcześniejszych interpretacji dotyczącą obiadów dla załogi. Uznał, że wydatki na jedzenie dla współpracowników mają wpływ na stworzenie odpowiednich warunków wykonywania obowiązków. Je także można rozliczyć w kosztach.

Czytaj więcej

Fiskus nie chce PIT od kart na obiady

Teraz urzędnicy znowu zaostrzają kurs. Pokazuje to niedawna interpretacja w sprawie spółki z o.o. świadczącej usługi serwisowe urządzeń przemysłowych. Zatrudnia pracowników, współpracuje też z osobami mającymi własną działalność (są to głównie informatycy). Wszystkim oferuje możliwość zamawiania obiadów i każdemu dopłaca do posiłku 15 zł dziennie. Chce zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Argumentuje, że możliwość zakupu tańszego posiłku poprawia atmosferę pracy, a wspólna konsumpcja sprzyja integracji. Zwiększa to motywację zatrudnionych i podnosi ich wydajność. Dzięki temu spółka może liczyć na wyższe przychody z działalności.

Co na to fiskus? Zgodził się na rozliczenie dofinansowania obiadów dla pracowników. Zanegował natomiast dopłaty dla pozostałych osób. Uznał, że są to wydatki na reprezentację (która jest wyłączona z kosztów). Ich celem jest bowiem tworzenie pozytywnego wizerunku spółki wobec podmiotów zewnętrznych.

Te same wydatki

– Okazuje się, że te same wydatki mają dla fiskusa różny cel. Dofinansowanie posiłków pracownikom poprawia ogólną atmosferę i motywuje ich do lepszego wykonywania swoich zadań. Natomiast dopłaty dla współpracowników kreują pozytywny wizerunek spółki. To sztuczny podział i trudno się zgodzić ze stanowiskiem skarbówki – mówi Anna Lewandowska, junior associate w kancelarii Greenberg Traurig. Dodaje, że ostatnia interpretacja nie bierze pod uwagę realiów gospodarczych. – Elastyczny model zatrudnienia jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego rynku pracy. W wielu branżach, m.in. w sektorze IT, umowy o współpracy są wygodnym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem. I nie ma powodów, aby świadczenia dla współpracowników były gorsze niż dla etatowców – podkreśla Anna Lewandowska.

Czytaj więcej

Zakładowa stołówka zwiększa efektywność pracowników

– W wielu firmach działają duże zespoły, w których są osoby zatrudnione na podstawie różnych umów. Przy tych samych biurkach siedzą pracownicy, zleceniobiorcy czy samozatrudnieni. Z reguły działają wspólnie i są tak samo traktowani przez właściciela firmy. Czy skarbówka chce, aby właściciel sprawdzał przy wydawaniu posiłków, jaką umowę ma konsument? Albo pisał na pudełkach z cateringiem „tylko dla pracowników”? – pyta Tomasz Piekielnik.

– Firmy fundują jedzenie załodze po to, aby efektywniej wykonywała powierzone jej zadania. Wydatki na obiady mają więc związek z przychodem. To powinno decydować o ich rozliczeniu w kosztach. A nie rodzaj umowy – podkreśla Tomasz Piekielnik. Dodaje, że spółka, która wystąpiła o interpretację, doliczała dopłaty do przychodów pracowników. A współpracownikom nie.

– Nie powinno to jednak decydować o możliwości rozliczania kosztów – twierdzi ekspert.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Paweł Kuźmiak, doradca podatkowy, partner w DSK Kancelaria

Ostatnia interpretacja skarbówki razi niekonsekwencją. Fiskus twierdzi, że jeśli firma funduje obiad pracownikowi, to chodzi jej o jego dobre samopoczucie, dlatego wydatek jest związany z działalnością i może być kosztem. Jeśli jednak dokłada 15 zł do posiłku dla współpracownika, to mamy już do czynienia z budowaniem wizerunku, czyli z wyłączoną z kosztów reprezentacją. Tymczasem w obu sytuacjach cel wydatku jest identyczny i mieści się w definicji kosztów uzyskania przychodów. Fiskus nie uwzględnia też potrzeb obrotu gospodarczego i nie zauważa, że w wielu branżach samozatrudnieni nie są kontrahentami, tylko członkami zespołu, tak jak pracownicy. Skarbówka nie powinna więc kwestionować przypadających na nich wydatków. Zmiana stanowiska fiskusa jest być może spowodowana korzystnym dla niego wyrokiem NSA z 19 października 2022 r. w sprawie imprez integracyjnych. Później jednak wojewódzkie sądy wydawały pozytywne dla podatników orzeczenia w podobnych sprawach, spór o samozatrudnionych jest więc ciągle nierozstrzygnięty.

Mamy kolejną woltę fiskusa w sprawie posiłków fundowanych załodze. W ostatniej interpretacji zgadza się na rozliczanie w kosztach jedzenia dla etatowców. Obiady dla samozatrudnionych (czyli prowadzących własne biznesy) z kosztów wyrzuca.

– Interpretacje skarbówki dotyczące świadczeń dla osób na umowach B2B zaczynają przypominać serial z wieloma zwrotami akcji. Choć przepisy się nie zmieniają, poglądy fiskusa ciągle ewoluują – mówi Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii PBC.

Pozostało 91% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?