Powrót do Polski daje korzysci w PIT

Polskim Ładem została wprowadzona 1 stycznia 2022 r. tzw. ulga na powrót. Dotyczy ona osób, które przeniosły swoje miejsce zamieszkania na terytorium Polski po 31 grudnia 2021 r.

Publikacja: 03.07.2023 02:00

Powrót do Polski daje korzysci w PIT

Foto: Adobe Stock

- Jestem obywatelem Polski, w styczniu 2014 r. wyjechałem do Niemiec, gdzie jestem zatrudniony do dziś przez niemieckiego pracodawcę na podstawie umowy o pracę. Od lutego 2014 r. wynajmuję mieszkanie w Niemczech, w którym jestem zameldowany. Od tego momentu Niemcy są moim stałym miejscem zamieszkania. Przez ten okres rozliczam się z podatku w Niemczech, składam w Polsce PIT-36 wraz z załącznikiem ZG w celu przedłożenia niemieckiemu urzędowi skarbowemu zaświadczenia o braku dochodów w Polsce. Od 2014 r. centrum interesów życiowych mam w Niemczech, do Polski przyjeżdżam w celu odwiedzenia bliskich lub na urlop. 10 maja 2023 r. wróciłem na stałe do Polski i planuję rozpoczęcie pracy na podstawie umowy o pracę lub założenie działalności gospodarczej. Przeniosłem zatem centrum interesów życiowych i gospodarczych do Polski. Od 2023 r. będę miał w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy (w latach 2014-2022 przebywałem mniej niż 183 dni w roku na terytorium Polski). W tych latach miałem nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech.. Czy po rozpoczęciu pracy lub otworzeniu działalności gospodarczej w Polsce będę mógł skorzystać z ulgi na powrót (do tej pory nie korzystałem z niej ani w całości, a ani w części)? – pyta czytelnik.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt