1 lipca koniec epidemii oraz podatkowych ułatwień

Firmy wracają do raportowania krajowych optymalizacji. Będzie też mniej czasu na zawiadomienie fiskusa o płatności na rachunek spoza białej listy VAT.

Aktualizacja: 01.07.2023 07:02 Publikacja: 30.06.2023 03:00

1 lipca koniec epidemii oraz podatkowych ułatwień

Foto: AdobeStock

1 lipca kończy się w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to szereg zmian w rozliczeniach ze skarbówką.

– Skończy się parę podatkowych przywilejów wprowadzonych przez ustawy covidowe. Ale nie wszystkie od razu 1 lipca. Konsekwencje zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego są rozłożone w czasie – mówi Aleksandra Kalinowska, doradca podatkowy, partner w kancelarii Andersen Tax & Legal.

Już 1 lipca skróci się termin na zawiadomienie fiskusa o płatności powyżej 15 tys. zł na rachunek, który nie figuruje w wykazie podatników VAT (tzw. białej liście). Dzięki zawiadomieniu unikamy sankcji za dokonanie takiej płatności. Generalnie przedsiębiorca ma na jego złożenie siedem dni (od dnia zlecenia przelewu). Ustawa covidowa wydłużyła termin do czternastu. Od 1 lipca znowu będzie tylko siedem.

Schematy i certyfikaty

Zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje również odwieszenie terminów na zgłaszanie szefowi Krajowej Administracji Skarbowej krajowych schematów podatkowych (tzw. MDR), czyli działań mających na celu podatkowe korzyści.

– Z ustawy covidowej wynika, że terminy raportowania nie rozpoczynają się, a rozpoczęte są zawieszane w okresie od 31 marca 2020 r. do 30. dnia następującego po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii – mówi Aleksandra Kalinowska.

Czytaj więcej

Koniec pandemii. Co się zmieni od 1 lipca

Jak liczyć te terminy? W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów (odpowiedź na pytanie prasowe) czytamy: „bieg terminu w zakresie obowiązku składania informacji o schematach podatkowych krajowych rozpocznie się z dniem 1 sierpnia 2023 r. W konsekwencji terminy na złożenie do Szefa KAS informacji o schematach podatkowych innych niż transgraniczne, dla terminów nierozpoczętych, rozpoczną swój bieg od tego dnia”.

Kolejna zmiana dotyczy certyfikatów rezydencji. To zaświadczenia o tym, gdzie kontrahent, zarówno firma, jak i osoba fizyczna, ma siedzibę albo mieszka. Jeśli mamy takie zaświadczenie, możemy korzystniej rozliczyć jego wynagrodzenie. Generalnie certyfikaty rezydencji o nieokreślonym terminie ważności są honorowane przez 12 miesięcy. W czasie epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego (a także dwa miesiące po jego odwołaniu) są ważne nawet po upływie tego terminu.

Oto przykład z objaśnień Ministerstwa Finansów. Certyfikat rezydencji zagranicznego kontrahenta niezawierający okresu ważności został wystawiony 5 kwietnia 2019 r. W związku z tym, że okres 12 kolejnych miesięcy od dnia jego wystawienia upłynął w czasie epidemii, płatnik (czyli polska firma) może nadal się nim posługiwać.

W czasie epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego (oraz przez dwa miesiące po jego odwołaniu) do zastosowania podatkowej ulgi wystarczy też certyfikat rezydencji obejmujący 2019 r. lub 2020 r. Warunkiem jest posiadanie oświadczenia kontrahenta, że jego podatkowa rezydencja się nie zmieniła.

Te ułatwienia zostaną zniesione. Kiedy dokładnie? Zdaniem Ministerstwa Finansów (odpowiedź na pytanie pisma Stowarzyszenia Księgowych w Polsce „Rachunkowość”) przedsiębiorcy nie będą mogli stosować preferencji od 2 września 2023 r.

Ustawa covidowa dopuściła też stosowanie w każdej sytuacji kopii certyfikatów. Możliwe jest to wówczas, gdy wynikające z nich informacje nie budzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym.

– To udogodnienie zostało już na stałe wprowadzone do ustaw o PIT/CIT – przypomina Aleksandra Kalinowska.

Ekspertka dodaje, że po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego przestaną obowiązywać ułatwienia dotyczące cen transferowych. Możliwe jest jednak ich stosowanie przy tworzeniu dokumentacji za lata 2022–2023.

Trzy miesiące na interpretacje

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego to także zmiany dla fiskusa. Nie będzie już miał pół roku na wydawanie indywidualnych interpretacji, termin to znowu trzy miesiące. Generalnie jednak skarbówka nie nadużywała tej możliwości. Podatnicy problemy mają raczej z dodatkowymi pytaniami zadawanymi przez urzędników. Jest też sporo spraw, w których fiskus robi wszystko, aby wykręcić się od odpowiedzi.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”

Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea

Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego największym obciążeniem dla wielu firm może być zaraportowanie fiskusowi krajowych schematów podatkowych (tzw. MDR). Przez ponad trzy lata nie musiały tego robić, przez ten okres mogło się sporo takich schematów uzbierać. Z przepisów wynika, że do końca sierpnia trzeba o wszystkich poinformować szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Za niezgłoszenie MDR są drakońskie kary. Fiskus wprawdzie na razie nie przeprowadza kontroli w tym zakresie, ale na pewno kiedyś się zainteresuje, czy przedsiębiorcy wywiązują się ze swoich obowiązków. Pamiętajmy, że zgłaszać skarbówce trzeba nawet działania skutkujące niewielkimi podatkowymi korzyściami. Wiele firm nie zdaje sobie z tego sprawy. Zresztą nie tylko firm, bo do zgłaszania schematów mogą być też zobowiązane w pewnych okolicznościach osoby fizyczne, np. członkowie zarządów spółek.

1 lipca kończy się w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to szereg zmian w rozliczeniach ze skarbówką.

– Skończy się parę podatkowych przywilejów wprowadzonych przez ustawy covidowe. Ale nie wszystkie od razu 1 lipca. Konsekwencje zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego są rozłożone w czasie – mówi Aleksandra Kalinowska, doradca podatkowy, partner w kancelarii Andersen Tax & Legal.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja