Sąd: Ekologiczna inwestycja bez zysku i opodatkowania

Dostarczenie i zainstalowanie przez gminę, za pośrednictwem przedsiębiorstwa, systemów odnawialnych źródeł energii na rzecz jej mieszkańców będących właścicielami nieruchomości, nie jest odpłatnym świadczeniem usług.

Publikacja: 28.06.2023 02:00

Sąd: Ekologiczna inwestycja bez zysku i opodatkowania

Foto: Adobe Stock

Spór dotyczył samorządowej inwestycji w odnawialne źródła energii. We wniosku z kwietnia 2021 r. gmina wyjaśniła, że zaangażowała się w projekt polegający na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznych, solarnych oraz kotłów na biomasę na posesjach stanowiących własność jej mieszkańców. Zasadniczo będą to budynki mieszkalne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m.kw. Mogą się też zdarzyć przypadki, że instalacje te zostaną zamontowane na gruncie, bądź też na budynkach gospodarczych znajdujących się na nieruchomościach należących do mieszkańców. Z wniosku wynikało, że zakup i montaż zostanie realizowany w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach którego VAT stanowi koszt niekwalifikowalny. Inwestycja będzie realizowana na podstawie kontraktu na roboty z wyłonionym przez gminę wykonawcą. Faktury będą wystawiane każdorazowo na gminę. Właściciele będą ponosić pewną część wydatków związanych z inwestycją. Początkowo instalacja będzie im użyczana, a ostatecznie stawnie się ich własnością.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Aktorka Magdalena C. usłyszała zarzut za reklamę wódki w sieci
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo dla Ciebie
Polacy studiują medycynę online w Ukrainie
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo w Firmie
Afera wizowa w MSZ uderzy rynek pracy
Opinie Prawne
Wojciech Tumidalski: Zatrzymanie posłanki PO Kingi Gajewskiej: Czy policja zna przepisy?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej