Sąd: Ekologiczna inwestycja bez zysku i opodatkowania

Dostarczenie i zainstalowanie przez gminę, za pośrednictwem przedsiębiorstwa, systemów odnawialnych źródeł energii na rzecz jej mieszkańców będących właścicielami nieruchomości, nie jest odpłatnym świadczeniem usług.

Publikacja: 28.06.2023 02:00

Sąd: Ekologiczna inwestycja bez zysku i opodatkowania

Foto: Adobe Stock

Spór dotyczył samorządowej inwestycji w odnawialne źródła energii. We wniosku z kwietnia 2021 r. gmina wyjaśniła, że zaangażowała się w projekt polegający na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznych, solarnych oraz kotłów na biomasę na posesjach stanowiących własność jej mieszkańców. Zasadniczo będą to budynki mieszkalne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m.kw. Mogą się też zdarzyć przypadki, że instalacje te zostaną zamontowane na gruncie, bądź też na budynkach gospodarczych znajdujących się na nieruchomościach należących do mieszkańców. Z wniosku wynikało, że zakup i montaż zostanie realizowany w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach którego VAT stanowi koszt niekwalifikowalny. Inwestycja będzie realizowana na podstawie kontraktu na roboty z wyłonionym przez gminę wykonawcą. Faktury będą wystawiane każdorazowo na gminę. Właściciele będą ponosić pewną część wydatków związanych z inwestycją. Początkowo instalacja będzie im użyczana, a ostatecznie stawnie się ich własnością.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy