Sąd: Niejasna regulacja nie może szkodzić podatnikowi

Gdyby intencją racjonalnego ustawodawcy było uniemożliwienie odliczenia straty z lat ubiegłych przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej, to taka regulacja zostałaby wprost wskazana w przepisach.

Publikacja: 07.06.2023 02:00

Sąd: Niejasna regulacja nie może szkodzić podatnikowi

Foto: AdobeStock

W kwietniu 2022 r. podatnik wystąpił o wykładnie przepisów o PIT. Konkretnie chodziło o to ma prawo do uwzględnienia straty przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Sam był przekonany, że tak. W ocenie podatnika na potrzeby daniny dochód nie powinien być bowiem utożsamiany jedynie z sytuacją, w której przychody przeważają nad kosztami, ale określenie to powinno odnosić się do jakiegokolwiek wyniku podatkowego, który następnie zostanie przedstawiony do zsumowania. Ponadto, jeżeli opodatkowanie ma dotyczyć najbogatszych, a to pojęcie odnoszone jest do uzyskiwanych przez te osoby dochodów z poszczególnych, sumujących się źródeł, to należy brać pod uwagę efekt finalny, w tym również stratę. Podatnik przekonywał, że gdyby nie mógłby uwzględnić straty z prowadzonej działalności gospodarczej przy obliczaniu podstawy daniny solidarnościowej byłoby to zaprzeczeniem zasady sprawiedliwości opodatkowania.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP