Doradca podatkowy w okularach? To możliwe, ale nie da preferencji

Nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika można odliczyć. Te, które są uwarunkowane stanem zdrowia przedsiębiorcy, są wydatkiem o charakterze osobistym. Również na okulary korekcyjne.

Publikacja: 13.02.2023 02:00

Doradca podatkowy w okularach? To możliwe, ale nie da preferencji

Foto: Adobe Stock

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą i wykonujący zawód doradcy podatkowego wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. We wniosku napisał, że w związku z pogorszeniem stanu wzroku i wielogodzinną pracą przy komputerze, postanowił kupić okulary korekcyjne. Będzie je wykorzystywał wyłącznie do wykonywania pracy zawodowej w ramach prowadzonej działalności. Zapytał, czy wydatek na okulary może rozliczyć w kosztach podatkowych.

Zdaniem podatnika jest to możliwe. To dlatego, że o tym co jest celowe w prowadzonej działalności decyduje podatnik. Jeśli ponad 90 proc. czasu poświęca na czytanie dokumentów i czynności księgowe, musi ciągle wytężać wzrok. Nie mając odpowiednich okularów, nie jest w stanie wykonywać pracy doradcy podatkowego. Zdaniem podatnika wydatek na okulary ma ścisły związek z uzyskiwanymi przez niego przychodami.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy