Obowiązek podatkowy z tytułu wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy

Regulacje dotyczące obowiązku korzystania przez deweloperów z rachunków powierniczych nie uwzględniają konsekwencji przyjętego rozwiązania w podatku od towarów i usług. Powstaje zatem pytanie, czy z chwilą wpłaty zaliczki na rachunek powierniczy powstaje obowiązek podatkowy w VAT?

Publikacja: 29.11.2022 22:00

Obowiązek podatkowy z tytułu wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy

Foto: Adobe Stock

Z uwagi na specyfikę branży sposób rozliczania transakcji realizowanych przy przedsięwzięciach deweloperskich musi uwzględniać dość długi czas realizacji inwestycji. Rachunek powierniczy to instrument wykorzystywany w celu zabezpieczenia interesów sprzedawcy i kupującego. Jak wskazuje art. 59 ust. 1 Prawa bankowego na rachunku powierniczym mogą być gromadzone wyłącznie środki pieniężne powierzone posiadaczowi rachunku – na podstawie odrębnej umowy – przez osobę trzecią. W praktyce po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący wpłaca środki na rachunek powierniczy jako zabezpieczenie wykonania zobowiązania.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara