Obowiązek podatkowy z tytułu wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy

Regulacje dotyczące obowiązku korzystania przez deweloperów z rachunków powierniczych nie uwzględniają konsekwencji przyjętego rozwiązania w podatku od towarów i usług. Powstaje zatem pytanie, czy z chwilą wpłaty zaliczki na rachunek powierniczy powstaje obowiązek podatkowy w VAT?

Publikacja: 29.11.2022 22:00

Obowiązek podatkowy z tytułu wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy

Foto: Adobe Stock

Z uwagi na specyfikę branży sposób rozliczania transakcji realizowanych przy przedsięwzięciach deweloperskich musi uwzględniać dość długi czas realizacji inwestycji. Rachunek powierniczy to instrument wykorzystywany w celu zabezpieczenia interesów sprzedawcy i kupującego. Jak wskazuje art. 59 ust. 1 Prawa bankowego na rachunku powierniczym mogą być gromadzone wyłącznie środki pieniężne powierzone posiadaczowi rachunku – na podstawie odrębnej umowy – przez osobę trzecią. W praktyce po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący wpłaca środki na rachunek powierniczy jako zabezpieczenie wykonania zobowiązania.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności