Przedsiębiorca rozliczy w kosztach flagę na Dzień Niepodległości

Wydatki na symbole narodowe można odliczyć od przychodu, gdyż odpowiedni wystrój firmy robi dobre wrażenie na klientach i motywuje pracowników.

Publikacja: 09.11.2022 17:30

Przedsiębiorca rozliczy w kosztach flagę na Dzień Niepodległości

Foto: Adobe Stock

Wywieszenie flagi na Święto Niepodległości to wyraz szacunku dla tradycji i historii naszego państwa. Dlatego wielu przedsiębiorców dekoruje swoje firmy. Czy wydatek na zakup biało-czerwonej flagi można rozliczyć w podatkowych kosztach?

- Nie mam wątpliwości, że można. Przemawiają za tym dwa główne argumenty – mówi Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii PBC.

- Po pierwsze, flaga buduje poczucie tożsamości narodowej. Ma to na pewno wpływ na odbiór firmy przez klientów oraz jej pracowników. Jeśli w siedzibie wisi flaga zakładamy, że przedsiębiorca szanuje swoją ojczyznę i będzie w poważny sposób podchodził do swoich obowiązków. Robi to dobre wrażenie na klientach i motywuje pracowników – podkreśla Tomasz Piekielnik.

- Drugi argument jest bardziej praktyczny. Flaga stanowi bowiem element wystroju firmy. I tak jak inne rzeczy, np. meble czy kwiaty, może być rozliczona w kosztach jako jej wyposażenie – tłumaczy ekspert.

Co na to fiskus? Jeszcze dziesięć lat temu uważał, że wydatek na flagę Polski nie ma związku z działalnością gospodarczą i nie można rozliczyć go w podatkowych kosztach. Potem jednak skarbówka zrewidowała swoje stanowisko i zmieniła niekorzystne dla przedsiębiorców interpretacje. Także w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Finansów potwierdziło, że wydatek można zaliczyć do kosztów PIT/CIT. „Korzystanie z flagi państwowej w prowadzonej działalności gospodarczej może służyć kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy w oczach klientów lub kontrahentów. Dotyczy to w szczególności flag państwowych wykorzystywanych do dekoracji budynków lub pomieszczeń firmy w okresie świąt narodowych. Dlatego poniesione wydatki mogą stanowić dla podatnika koszt uzyskania przychodów” – czytamy w odpowiedzi resortu finansów.

Ministerstwo zastrzegło jedynie, że flaga nie będzie mogła być rozliczona w kosztach, jeśli służy osobistym celom pracowników lub innych osób albo bez uzasadnienia znajduje się poza siedzibą firmy.

O zasadach postępowania z symbolami narodowymi mówi ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Przypomina je też na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Informuje, że na fladze Rzeczypospolitej Polskiej nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Musi być czysta, mieć czytelne barwy, nie może być pomięta bądź postrzępiona. Ma proporcje 5:8. Nigdy nie może dotykać podłogi, ziemi czy wody. Biało-czerwona ma pierwszeństwo przed innymi flagami.

Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także rozdzielenie barw.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach