Firmy odzyskają koszty zakupu domów i mieszkań

Wydatki na kupno budynku mieszkalnego rozliczymy w kosztach, ale dopiero przy jego sprzedaży.

Publikacja: 07.11.2022 19:58

Firmy odzyskają koszty zakupu domów i mieszkań

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy nie mogą się pogodzić z wprowadzonym przez Polski Ład zakazem amortyzacji domów i mieszkań. Zasypują fiskusa wnioskami o interpretacje. Negatywne odpowiedzi skarżą do sądów. Na razie przegrywają. Mamy jednak dla nich pocieszającą informację: skarbówka zgadza się, że zakazane koszty odzyskają przy sprzedaży nieruchomości.

– Ostatecznie więc podatkowe rachunki się wyrównają. Tyle że koszty będą przesunięte w czasie, rozliczymy je nie w trakcie używania mieszkania/domu, ale dopiero przy liczeniu dochodu ze sprzedaży – mówi Wojciech Jasiński, doradca podatkowy w ATA Finance.

Zabroniony tylko odpis

Przypomnijmy, że w 2023 r. zakaz amortyzacji obejmie wszystkie nieruchomości mieszkalne (teraz można jeszcze rozliczać te, które zostały nabyte bądź wytworzone przed 1 stycznia 2022 r.). Firmy (a także wynajmujący prywatnie, którzy zresztą i tak muszą przejść na ryczałt) nie zaliczą więc wydatków na nabycie domów i mieszkań do podatkowych kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne. Czy te wydatki definitywnie im przepadną? Nie.

– Niezamortyzowana wartość początkowa budynków lub lokali mieszkalnych może stanowić koszt ich zbycia na rzecz podmiotu trzeciego – stwierdził fiskus w interpretacji dotyczącej spółki działającej w branży hotelowo-gastronomicznej, która zarabia również na wynajmie (interpretacja nr 0111-KDIB1-1.4010. 495.2022.1.SH).

Czytaj więcej

Koniec z amortyzacją mieszkań. Zakaz nie obowiązuje odsetek od kredytu

Podobnie było w sprawie spółki, która przeprowadziła inwestycje w dzierżawionym budynku. Fiskus uznał, że w 2023 r. nie będzie już mogła ich amortyzować. Przyznał jednak, że koszty rozliczy przy sprzedaży. – Niezamortyzowana wartość początkowa inwestycji może stanowić koszt jej zbycia na rzecz właściciela nieruchomości bądź podmiotu trzeciego – czytamy w interpretacji (nr 0111-KDIB1-1.4010. 622.2021.2.BK).

– To prawidłowe stanowisko. Polski Ład ograniczył jedynie możliwość rozliczania wydatków na nabycie nieruchomości mieszkalnych poprzez odpisy amortyzacyjne. Nie pozbawił firm całkowicie prawa do rozpoznawania takich kosztów – mówi Mateusz Rogulski, associate w zespole podatkowym kancelarii Greenberg Traurig Nowakowska-Zimoch Wysokiński.

Interpretacje dotyczą spółek rozliczających się CIT. Trochę inne są zasady rozliczeń mieszkań i domów u przedsiębiorców płacących PIT. Oni też już w przyszłym roku nie będą ich amortyzować. Czy odzyskają koszty ich nabycia?

– Przedsiębiorcy płacący PIT nie wykazują sprzedaży nieruchomości mieszkalnych w firmie (chyba że są dla nich towarem handlowym). Transakcję rozliczają jako osoby prywatne. Jeżeli do sprzedaży dojdzie po pięciu latach od nabycia (licząc od końca roku, w którym nastąpiło), nie trzeba w ogóle płacić podatku – tłumaczy Wojciech Jasiński.

Daniny możemy też uniknąć, jeśli mieszkania lub domu pozbędziemy się wcześniej. Ustawa o PIT przewiduje bowiem zwolnienie z podatku dla tych, którzy przeznaczą środki ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Mamy na to trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do transakcji.

Co w sytuacji, gdy mieszkanie/dom sprzedamy wcześniej i nie przysługuje nam zwolnienie?

– Podatek trzeba zapłacić od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty. Do tych kosztów zaliczamy wydatki na nabycie nieruchomości, w niezamortyzowanej części – wyjaśnia Wojciech Jasiński.

– Wydatki na nabycie mieszkania/domu ostatecznie rozliczą w kosztach zarówno przedsiębiorcy płacący CIT, jak i PIT. Marne to jednak pocieszenie dla tych, którzy nie chcą ich sprzedawać – mówi Wojciech Jasiński.

– W obliczu wysokiej inflacji i rosnących cen nieruchomości odsunięcie rozliczenia kosztów do momentu sprzedaży może być dla wielu mało satysfakcjonującym rozwiązaniem – dodaje Mateusz Rogulski.

Odsetki i remont

Jakie jeszcze wydatki rozliczymy przy sprzedaży?

– Do kosztów można też zaliczyć poniesione przy nabyciu opłaty za wpisy do księgi wieczystej, notarialne czy podatek od czynności cywilnoprawnych. Wartość początkową nieruchomości, a co za tym idzie, koszt podatkowy, zwiększają też zapłacone odsetki od kredytów, naliczone do dnia przekazania jej do używania. Podobnie jest z wydatkami na remont nieruchomości przeprowadzony w celu przygotowania jej do użytku – tłumaczy Mateusz Rogulski.

Urzędnik nie jest od konstytucji

Wprowadzony przez Polski Ład zakaz amortyzacji domów i mieszkań bardzo nie spodobał się przedsiębiorcom oraz osobom zarabiającym na prywatnym wynajmie. Zarzucają skarbówkę wnioskami o interpretacje i skarżą niekorzystne dla nich odpowiedzi do sądów. Argumentują, że zainwestowali w zakup nieruchomości i zakładali, że będą mogli je w całości rozliczyć w kosztach. Powołują się na konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych oraz interesów w toku. A także orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że podatnik powinien mieć możliwość rozliczenia inwestycji tak, jak przewidywały ustawy w momencie jej przeprowadzenia.

Fiskus uważa jednak, że kontrola zgodności przepisów prawa podatkowego z postanowieniami Konstytucji RP nie należy do urzędników, którzy wydają indywidualną interpretację. A sądy przyznają mu rację. Przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, sygn. I SA/Łd 482/22 (opisywaliśmy go w „Rzeczpospolitej” z 18 października 2022 r.), czy w Olsztynie, sygn. I SA/Ol 325/22.

Przedsiębiorcy nie mogą się pogodzić z wprowadzonym przez Polski Ład zakazem amortyzacji domów i mieszkań. Zasypują fiskusa wnioskami o interpretacje. Negatywne odpowiedzi skarżą do sądów. Na razie przegrywają. Mamy jednak dla nich pocieszającą informację: skarbówka zgadza się, że zakazane koszty odzyskają przy sprzedaży nieruchomości.

– Ostatecznie więc podatkowe rachunki się wyrównają. Tyle że koszty będą przesunięte w czasie, rozliczymy je nie w trakcie używania mieszkania/domu, ale dopiero przy liczeniu dochodu ze sprzedaży – mówi Wojciech Jasiński, doradca podatkowy w ATA Finance.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Prawo drogowe
Mariusz Ciarka: Kasowanie punktów karnych równe dla wszystkich
Prawo pracy
Najnowsze zmiany dla przedsiębiorców są dla nich szkodliwe
Mundurowi
Jest prawomocny wyrok ws. dezubekizacji bohatera operacji "Samum"
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy