Informatyk rozliczy w kosztach wydatki na licencję pilota

Jeśli chcesz w przyszłości zarabiać na usługach transportu lotniczego, możesz rozliczyć w firmie opłaty za zdobycie uprawnień do latania samolotem.

Publikacja: 22.09.2022 07:15

Informatyk rozliczy w kosztach wydatki na licencję pilota

Foto: Adobe Stock

Na razie koncentruję się na usługach informatycznych, ale zamierzam zdywersyfikować swoje przychody. Tak argumentował przedsiębiorca przymierzający się do zdobycia uprawnień pilota.

Skutecznie, bo skarbówka zgodziła się na rozliczenie w podatkowych kosztach wydatków na licencje i szkolenia. Przyznała, że w przyszłości mogą mu przynieść przychody ze świadczenia nowych usług.

Przedsiębiorca, który wystąpił z wnioskiem o interpretację, jest dopiero na starcie swojej lotniczej kariery. Przed nim cały proces zdobycia uprawnień pilota. Musi uzyskać kilka licencji i przejść specjalistyczne szkolenia.

To wszystko sporo kosztuje. Przedsiębiorca wymienia wydatki, które go czekają. Są to m.in. opłaty za szkolenia, wydanie licencji, wynajem samolotu, a także opłaty lotniskowe oraz za badania lekarskie. Musi też kupić szereg akcesoriów, takich jak mapy, słuchawki lotnicze, tablety i specjalne oprogramowanie, urządzenia elektroniczne wpływające na bezpieczeństwo lotu, w tym nawigacje i telefony satelitarne umożliwiające komunikację w razie awarii, kalkulatory, kątomierze i skalówki lotnicze, kamery, rejestratory dźwięku, nakolanniki, rysiki, radio.

Czytaj więcej

Wydatki na kurs pilotażu nie są podatkowym kosztem

Po co mu te wszystkie inwestycje? Przedsiębiorca informuje, że po uzyskaniu uprawnień planuje zarabiać na usługach pilotowania samolotów. Chce wykonywać loty widokowe i wycieczkowe, air taxi, loty ze skoczkami spadochronowymi. Zamierza też prowadzić szkolenia lotnicze jako instruktor. Planuje również zarabiać na reklamach lotniczych.

Podkreśla, że obecnie koncentruje się na usługach związanych z oprogramowaniem, ale chce zdywersyfikować swoje przychody. Chce też podnieść jakość świadczonych usług dla obecnych kontrahentów z branży technologicznej działających w innych polskich miastach lub na terenie Unii Europejskiej.

Przedsiębiorca zaznacza, że poszerzył już zakres działalności gospodarczej o transport lotniczy pasażerski. Dodaje, że zdobycie wiedzy i nowych umiejętności ma na celu uzyskanie w przyszłości przychodów z firmy.

Co na to fiskus? Przypomniał, że za racjonalne i uzasadnione gospodarczo można uznać takie wydatki, które pozwolą przedsiębiorcy nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Ten warunek jest spełniony w opisanej sytuacji. Wydatki na szkolenia, licencje i akcesoria są bowiem niezbędne do uzyskania uprawnień na pilotowanie samolotów oraz pełnienie funkcji instruktora. Zdobycie tych uprawnień umożliwi świadczenie nowych usług, co będzie miało odzwierciedlenie w firmowych przychodach.

Przedsiębiorca może więc rozliczyć wydatki w podatkowych kosztach.

Numer interpretacji: 013-KDIPT2-1.4011.655.2022.1.KO

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach