Na razie koncentruję się na usługach informatycznych, ale zamierzam zdywersyfikować swoje przychody. Tak argumentował przedsiębiorca przymierzający się do zdobycia uprawnień pilota.

Skutecznie, bo skarbówka zgodziła się na rozliczenie w podatkowych kosztach wydatków na licencje i szkolenia. Przyznała, że w przyszłości mogą mu przynieść przychody ze świadczenia nowych usług.

Przedsiębiorca, który wystąpił z wnioskiem o interpretację, jest dopiero na starcie swojej lotniczej kariery. Przed nim cały proces zdobycia uprawnień pilota. Musi uzyskać kilka licencji i przejść specjalistyczne szkolenia.

To wszystko sporo kosztuje. Przedsiębiorca wymienia wydatki, które go czekają. Są to m.in. opłaty za szkolenia, wydanie licencji, wynajem samolotu, a także opłaty lotniskowe oraz za badania lekarskie. Musi też kupić szereg akcesoriów, takich jak mapy, słuchawki lotnicze, tablety i specjalne oprogramowanie, urządzenia elektroniczne wpływające na bezpieczeństwo lotu, w tym nawigacje i telefony satelitarne umożliwiające komunikację w razie awarii, kalkulatory, kątomierze i skalówki lotnicze, kamery, rejestratory dźwięku, nakolanniki, rysiki, radio.

Czytaj więcej

Wydatki na kurs pilotażu nie są podatkowym kosztem

Po co mu te wszystkie inwestycje? Przedsiębiorca informuje, że po uzyskaniu uprawnień planuje zarabiać na usługach pilotowania samolotów. Chce wykonywać loty widokowe i wycieczkowe, air taxi, loty ze skoczkami spadochronowymi. Zamierza też prowadzić szkolenia lotnicze jako instruktor. Planuje również zarabiać na reklamach lotniczych.

Podkreśla, że obecnie koncentruje się na usługach związanych z oprogramowaniem, ale chce zdywersyfikować swoje przychody. Chce też podnieść jakość świadczonych usług dla obecnych kontrahentów z branży technologicznej działających w innych polskich miastach lub na terenie Unii Europejskiej.

Przedsiębiorca zaznacza, że poszerzył już zakres działalności gospodarczej o transport lotniczy pasażerski. Dodaje, że zdobycie wiedzy i nowych umiejętności ma na celu uzyskanie w przyszłości przychodów z firmy.

Co na to fiskus? Przypomniał, że za racjonalne i uzasadnione gospodarczo można uznać takie wydatki, które pozwolą przedsiębiorcy nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Ten warunek jest spełniony w opisanej sytuacji. Wydatki na szkolenia, licencje i akcesoria są bowiem niezbędne do uzyskania uprawnień na pilotowanie samolotów oraz pełnienie funkcji instruktora. Zdobycie tych uprawnień umożliwi świadczenie nowych usług, co będzie miało odzwierciedlenie w firmowych przychodach.

Przedsiębiorca może więc rozliczyć wydatki w podatkowych kosztach.

Numer interpretacji: 013-KDIPT2-1.4011.655.2022.1.KO