Przedsiębiorcy mogą już wystawiać faktury w Krajowym Systemie e-Faktur. Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby ten mechanizm był w Polsce obowiązkowy. Dopiero jednak od 1 stycznia 2024 r.
– Rada Unii Europejskiej na razie opublikowała projekt decyzji w tej sprawie. Musi zostać jeszcze zatwierdzona i opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Nie wydaje się jednak, żeby coś jeszcze się w niej zmieniło – mówi Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Przypomnijmy, że Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system teleinformatyczny pozwalający wystawiać oraz otrzymywać ustrukturyzowane faktury. Na razie jest tylko jedną z form dokumentowania transakcji. Przedsiębiorcy, którzy chcą z niego korzystać, mają do dyspozycji aplikację Ministerstwa Finansów lub programy komercyjne. Docelowo KSeF ma być obowiązkowy.
Czytaj więcej
Po pierwszych miesiącach stosowania Krajowego Systemu eFaktur widać już, że system ten nie jest jeszcze w pełni dopracowany. Stąd, warto dobrze się zastanowić nad przystąpieniem do niego już w tym roku.
Ministerstwo Finansów zapowiadało, że stanie się to już w 2023 r.
– Rada Unii Europejskiej zgadza się na stosowanie KSeF od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2026 r. Polski wniosek w tej sprawie został ostatecznie zmodyfikowany, najwidoczniej Ministerstwo Finansów samo uznało, że 2024 r. to realniejszy termin – mówi Janina Fornalik.
Rada UE daje zielone światło na przedłużenie okresu stosowania powszechnego KSeF (Polska może o to wnieść). Podkreśla, że będzie ograniczony do podmiotów z siedzibą na terytorium Polski. Zgadza się też, aby wystawianie faktur w KSeF nie było uzależnione od zgody odbiorcy. Obecnie, gdy system jest dobrowolny, taka zgoda jest potrzebna.
– Wprowadzenie obowiązkowego KSeF to rewolucyjna zmiana dla przedsiębiorców. Skarbówka będzie widziała każdą fakturę w systemie, nie ma możliwości jej wycofania czy anulowania. Jedyny sposób na poprawki to wystawienie faktury korygującej – mówi Janina Fornalik. Podkreśla, że przedsiębiorcy muszą się solidnie przygotować do nowych wymogów. Nie tylko pod względem technicznym, powinni też zmodyfikować procedury i umowy. – Już teraz, podczas dobrowolnego stosowania KSeF, widać, że przedsiębiorcy mają problemy – dodaje ekspertka.
KSeF będzie kolejnym narzędziem uszczelniania VAT. Umożliwi skarbówce dostęp do olbrzymiej bazy danych i ułatwi ich analizę. Powinno się to przełożyć na szybsze i skuteczniejsze kontrole.