Prawie 5 mln osób korzysta z ulgi na dzieci. Zasady odliczenia budzą jednak spore wątpliwości. Choćby kwestia zarobków uczącego się, pełnoletniego dziecka.

Czy wykluczają one podatkowy odpis?

Spójrzmy na interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpiła o nią kobieta, która ma dwóch synów. Starszy, 22-letni, po zdaniu matury dostał się na studia wojskowe. Jest kandydatem na żołnierza zawodowego. Od momentu podpisania umowy z uczelnią dostaje uposażenie zasadnicze, tzw. żołd, w wysokości 1,2 tys. zł miesięcznie.

Mimo tego świadczenia syn pozostaje na utrzymaniu rodziców. Żołd jest bowiem przeznaczany na zakupy wyposażenia, np. munduru zimowego czy plecaka desantowego. Kobieta podkreśla, że rodzice zapewniają synowi środki finansowe, jak pisze we wniosku o interpretację, „na bieżące potrzeby egzystencjonalno-bytowe”. Dowożą mu również produkty „zabezpieczające jego prawidłowe i godne funkcjonowanie na jednostce”.

Czytaj więcej

Działasz dla wojsk USA, nie zapłacisz podatku

Czy matka może skorzystać z ulgi na dzieci? Informuje, że ma dochody z umowy o pracę. Podobnie jak mąż, który dodatkowo prowadzi firmę opodatkowaną liniowym PIT i rozlicza się osobno. Kobieta chce odpisać kwotę ulgi od swojego podatku.

Co na to fiskus? Potwierdził, że ulga przysługuje nie tylko na dzieci małoletnie, ale także pełnoletnie (do 25. roku życia). Pod warunkiem że jeszcze się uczą. I nie uzyskały dochodów przekraczających określoną kwotę, w 2021 r. limit wynosił 3089 zł.

Czy te warunki są spełnione? Kobieta we wniosku o interpretację poinformowała, że żołd przekroczył wspomniany limit. Zdaniem skarbówki nie wyklucza to jednak odliczenia. „Uzyskany w 2021 r. przez pani syna żołd nie stanowi przeszkody do skorzystania z ulgi, gdyż taki przychód objęty jest zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT” – czytamy w interpretacji.

Przypomnijmy, że ulga polega na pomniejszeniu wykazywanego w zeznaniu rocznym podatku. Na pierwsze i drugie dziecko można odliczyć po 1112 zł, na trzecie 2 tys. zł, a na czwarte i kolejne 2,7 tys. zł. Na dwójkę dzieci (tak jak w opisanej sprawie) wolno więc odliczyć od podatku 2224 zł.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ

Przy jedynakach rodzice mają limity dochodów.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2.4011.60.2022.2.MD