Kiedy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega VAT

Przedsiębiorca, który wniesie do spółki część działu produkcyjnego (środki trwałe, urządzenia, należności, zobowiązania, pracownicy) nie rozlicza z tego tytułu podatku od towarów i usług.

Publikacja: 27.12.2020 09:23

Kiedy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega VAT

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 10 lipca 2020 r. (0113- KDIPT1-2.4012.493.2020.2.SM).

Spółka będąca polskim rezydentem podatkowym prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji suplementów diety w charakterze wykonawcy kontraktowego na podstawie zamówień otrzymywanych od klientów. Spółka planuje wnieść aportem zorganizowaną części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej i uważa, że czynność ta nie będzie podlegać VAT. Aportem będzie objęty dział produkcyjny spółki, w skład którego wchodzą: środki trwałe, urządzenia, wszelkiego rodzaju należności, a także środki pieniężne oraz zobowiązania, pracownicy, umowy leasingowe, umowy dotyczące współpracy oraz zamówienia produkcyjne i surowce (stan magazynowy). Spółka wskazała, że dział produkcyjny jest wyodrębniony na trzech płaszczyznach – organizacyjnej, funkcjonalnej oraz finansowej.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP