Ujęcie księgowe minimalnego podatku dochodowego

W ramach Polskiego Ładu, od 2022 roku wprowadzony zostaje minimalny podatek dochodowy od osób prawnych. Zmiany przepisów podatkowych będą wymagały odpowiedniego ujęcia księgowego już od początku nowego roku obrotowego. A dodatkowo koniec roku to zwykle okres zatwierdzania budżetów na rok kolejny, które będą obciążone nowym podatkiem. Dlatego już teraz warto rozważyć ujęcie księgowe nowej daniny.

Publikacja: 14.12.2021 13:11

Ujęcie księgowe minimalnego podatku dochodowego

Foto: Adobe Stock

Minimalny podatek dochodowy (ang. Alternative Minimum Tax, AMT lub Minimum Alternate Tax, MAT) to rodzaj alternatywnego opodatkowania, mającego na celu ograniczenie ucieczki podatków dochodowych za granicę. Koncepcja takiej daniny nie jest nowa i była np. stosowana w USA do końca roku 2017, a obecnie funkcjonuje m.in. w Indiach czy na Węgrzech . Generalnie polega ona na obciążeniu opodatkowaniem firm, które w ramach funkcjonującego reżimu podatkowego nie płacą podatków w długim horyzoncie czasowym, co wydaje się ekonomicznie nieuzasadnione. Wychodzi z założenia, że jeśli podatnik prowadzi działalność, to powinien w długim okresie generować zyski podlegające opodatkowaniu. Jeśli tak jest, to w latach, w których generowane są straty lub bardzo niskie zyski podatkowe wprowadza się alternatywny sposób opodatkowania, który można rozliczyć w latach kolejnych. Zatem jeśli przydarzy się strata w jednym roku, to podatnik zapłaci podatek dochodowy, który następnie będzie mógł rozliczyć w latach kolejnych, w których wygeneruje odpowiednio wysoki zysk. Jeśli natomiast tego zysku w sposób trwały nie będzie, to podatek nie będzie możliwy do odzyskania.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą