Jak jest opodatkowana produkcja z wykorzystaniem materiałów powierzonych

W przypadku wytwarzania towarów z produktów dostarczonych przez zlecającego, konieczna jest analiza gospodarczego znaczenia wykonywanych czynności. Na jej podstawie można określić naturę transakcji i jej konsekwencje wobec fiskusa.

Aktualizacja: 13.12.2021 12:09 Publikacja: 12.12.2021 07:49

VAT

VAT

Foto: Adobe Stock

Czy wyprodukowanie wyrobu z wykorzystaniem materiałów powierzonych producentowi przez zlecającego (oraz materiałów własnych producenta) jest usługą czy dostawą towaru? Od odpowiedzi zależą konsekwencje VAT działalności producenta, szczególnie, gdy produkcja prowadzona jest na rzecz podmiotu zagranicznego.

Dla potrzeb VAT dostawą towarów jest przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel. Transakcja ta podlega VAT. Gdy nabywcą jest zagraniczny podatnik, przy spełnieniu dodatkowych warunków (wywóz wyrobów poza granicę kraju, odpowiednia dokumentacja) można zastosować stawkę zero proc. VAT. Z kolei usługa to każda odpłatna transakcja, która nie jest dostawą towarów. Gdy producent świadcząc usługę działa na rzecz zagranicznego podatnika, najprawdopodobniej transakcja pozostanie poza polskim VAT. Będzie ona opodatkowana przez nabywcę w kraju jego siedziby.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego