Jak rozliczyć PIT w przypadku pracy zdalnej za granicą

Polski pracodawca powinien zawsze zbadać czy centrum interesów życiowych pracownika zostało przeniesione do innego kraju, a także czy pracownik będący nadal polskim rezydentem nie przebywa w innym kraju dłużej niż 183 dni.

Aktualizacja: 15.11.2021 10:22 Publikacja: 14.11.2021 07:43

Jak rozliczyć PIT w przypadku pracy zdalnej za granicą

Foto: Adobe Stock

Dotychczas występowały dwa główne modele wykonywania pracy z terytorium innego państwa: podróż służbowa oraz oddelegowanie. Z podróżą służbową mamy do czynienia, gdy pracownik na polecenie pracodawcy wykonuje pracę o charakterze incydentalnym i przejściowym poza siedzibą pracodawcy bądź poza innym stałym miejscem wykonywania pracy wskazanym w umowie o pracę. Z kolei oddelegowanie to czasowa zmiana miejsca wykonywania pracy za zgodą pracownika (trwająca nawet do kilku lat), gdzie najczęściej również beneficjentem pracy jest podmiot, do którego pracownik został oddelegowany (często jest to spółka z grupy, powiązana ze spółką zatrudniającą pracownika).

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów