Jeśli służbowy samochód jest wykorzystywany także do celów prywatnych, przedsiębiorca odlicza od niego połowę VAT. Ale miejsce parkingowe, na którym stają też auta klientów, można rozliczyć w 100 proc. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka świadcząca usługi doradztwa podatkowego. Jej biuro znajduje się w centrum miasta, prawie na samym rynku. Znalezienie w okolicy miejsca na samochód jest bardzo trudne, dlatego spółka korzysta z parkingu w podziemnej hali garażowej. Ma abonament na wjazd i pozostawienie auta. Miejsce parkingowe nie jest jednak przypisane do konkretnego pojazdu.

Spółka podkreśla, że z wydatków na eksploatację firmowego samochodu, którym jeżdżą partnerzy i pracownicy, odlicza 50 proc. podatku (jest on bowiem wykorzystywany także na cele osobiste). Jednak z miejsca postojowego korzystają także klienci umówieni na spotkanie w biurze.

Wydatek na wynajęcie parkingu nie jest wobec tego związany wyłącznie z firmowym samochodem. Należy go traktować jako ogólny koszt działalności gospodarczej. Nie stosujemy więc do niego ograniczeń, tak jak do wydatków na eksploatację auta wykorzystywanego do celów służbowo-prywatnych.

Z tego wniosek, że spółka ma prawo do odliczenia za parking 100 proc. VAT.

Co na to skarbówka? Przypomniała, że odliczenie naliczonego VAT jest fundamentalnym prawem podatnika. Przysługuje wtedy, gdy nabyty towar bądź usługa ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych (w tym wypadku świadczeniu usług doradztwa podatkowego).

Wydatek musi więc być związany ze sprzedażą. Nie tylko bezpośrednio, ale także pośrednio, gdy wpływa na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Takim wydatkiem może być opłata za wynajęcie parkingu.

Czy rozliczymy ją w 100 proc.? Tak, miejsce postojowe nie jest bowiem związane z używaniem konkretnego pojazdu. Nie trzeba go rozliczać na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, który mówi o 50-proc. odliczeniu.

Zastosowanie ma ogólna reguła wyrażona w art. 86 ust. 1. Z przepisu tego wynika, że przedsiębiorca może odpisać cały podatek, jeśli wydatek jest związany z działalnością gospodarczą.

– Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej czynsz najmu za miejsce parkingowe, gdyż nie jest przypisane do konkretnego samochodu, lecz mogą z niego korzystać zarówno pracownicy i partnerzy, jak i klienci.

W tej sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 86a ustawy o VAT, bowiem najem miejsca parkingowego nie jest związany z używaniem konkretnych pojazdów samochodowych, lecz wynika z całokształtu funkcjonowania spółki – podkreślił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Numer interpretacji: 0111-KDIB3-1.4012.109.2021.1.KO