Od 30 kwietnia obowiązują przepisy „Konstytucji dla biznesu", które miały ułatwić prowadzenie drobnej działalności, w tym korepetycji. Czy tak się stało?

Niestety, nie. To zmiana na gorsze. W poprzednich latach osoby udzielające korepetycji toczyły spory tylko z organami podatkowymi. Dotyczyły one tego, do jakiego źródła zaliczyć uzyskiwane przez nich przychody: działalności wykonywanej osobiście czy działalności gospodarczej. Teraz pojawia się dodatkowe ryzyko – spory dotyczące rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Z czego ono wynika?

To wynik interpretacji przepisów dokonanej niedawno przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Resort wyjaśnił kwestie związane z wykonywaniem działalności nierejestrowej, z której przychody nie przekraczają 1050 zł miesięcznie. Ten, kto zleca usługę przedsiębiorcy wykonującemu działalność nierejestrową, powinien zapłacić za niego składki na ubezpieczenie społeczne. W efekcie, jeśli korepetytor wykonuje działalność nierejestrową, to składki za niego zapłacą uczniowie lub - w przypadku uczniów niepełnoletnich – ich rodzice.

Jakie obowiązki mają w związku z tym uczniowie lub ich rodzice?

Powinni zawrzeć z korepetytorem umowę zlecenie na udzielanie lekcji i w ciągu siedmiu dni zgłosić go do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego. Muszą też co miesiąc składać deklaracje i płacić składki ZUS.

Nie spodziewam się, by rodzice chętnie to robili...

Taka interpretacja zniechęca do korzystania z usług korepetytora, który wybrał działalność nierejestrową. Dlatego uważam, że jest to przykład nieudanej legislacji. Celem tych zmian była przecież walka z szara strefą. Tymczasem w praktyce przyczynią się one do jej wzrostu. To krok wstecz.

Jakie możliwości mają korepetytorzy?

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Mogą założyć działalność gospodarczą lub wybrać działalność nierejestrową. Obawiam się jednak, że mało kto zdecyduje się na to drugie rozwiązanie ze względu na związane z tym kłopoty. Istnieje natomiast ryzyko, że większość nauczycieli wybierze szarą strefę.

rozmawiała Monika Pogroszewska

Czytaj też:

Uwaga na korepetycje - rodzice zapłacą ZUS

Korepetytor kontra fiskus