Od 30 kwietnia obowiązują przepisy „Konstytucji dla biznesu", które miały ułatwić prowadzenie drobnej działalności, w tym korepetycji. Czy tak się stało?
Niestety, nie. To zmiana na gorsze. W poprzednich latach osoby udzielające korepetycji toczyły spory tylko z organami podatkowymi. Dotyczyły one tego, do jakiego źródła zaliczyć uzyskiwane przez nich przychody: działalności wykonywanej osobiście czy działalności gospodarczej. Teraz pojawia się dodatkowe ryzyko – spory dotyczące rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Z czego ono wynika?
To wynik interpretacji przepisów dokonanej niedawno przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Resort wyjaśnił kwestie związane z wykonywaniem działalności nierejestrowej, z której przychody nie przekraczają 1050 zł miesięcznie. Ten, kto zleca usługę przedsiębiorcy wykonującemu działalność nierejestrową, powinien zapłacić za niego składki na ubezpieczenie społeczne. W efekcie, jeśli korepetytor wykonuje działalność nierejestrową, to składki za niego zapłacą uczniowie lub - w przypadku uczniów niepełnoletnich – ich rodzice.
Jakie obowiązki mają w związku z tym uczniowie lub ich rodzice?