[b]W 2006 r. zaciągnęliśmy z mężem kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. W 2007 r. zawarliśmy z mężem umowę kredytu hipotecznego, celem którego była spłata wcześniej zaciągniętego kredytu. W 2008 r. sąd orzekł o separacji małżonków. Jaki procent ulgi odsetkowej przysługuje mi w związku ze wspólnym kredytem i separacją?[/b]
Prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi, który faktycznie w roku podatkowym dokonał spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Istotne znaczenie ma zatem to, kto faktycznie spłacał odsetki.
Przy czym przepisy nie mówią, że kwotę odliczeń przysługującą każdemu ze współkredytobiorców w ogólnej kwocie spłaconych odsetek należy ustalać proporcjonalnie do udziału w kredycie,a w razie braku dowodu określającego wysokość udziałów współkredytobiorców należy przyjąć, że udziały są równe.
Brak jest zatem podstaw do zobowiązania podatnika, aby dzielił wydatki uprawniające do skorzystania z ulgi odsetkowej stosownie do współwłasności w częściach ułamkowych.
Oznacza to, że jeśli z umowy kredytowej wynika, iż kredytobiorcą jest więcej niż jedna osoba i każda z tych osób odpowiada solidarnie za spłatę zadłużenia (w tym odsetek), to prawo do odliczeń – na podstawie art. 26b ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. – przysługuje temu kredytobiorcy (współkredytobiorcy), który faktycznie dokonał spłaty odsetek od udzielonego kredytu, o ile spełnia pozostałe warunki określone przez ustawodawcę.