Warto więc sprawdzić, czy umorzona kwota będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu. Jeśli tak, to konieczne jest jej wykazanie w zeznaniu rocznym jako przychód z innych źródeł. Kwota ta doliczana jest wtedy do pozostałych dochodów i opodatkowana według skali.
Podatku można jednakże uniknąć – wystarczy odpowiednio wcześnie zacząć negocjacje z bankiem. Chodzi o to, by podpisać aneks do umowy, zanim odsetki staną się wymagalne. Wtedy fiskus nie będzie uznawał ich obniżenia za przychód.
Kłopoty wynikają z tego, że urzędy skarbowe traktują umorzone odsetki jak przychód z innych źródeł.
Dlatego nakazują bankom sporządzenie informacji PIT-8C i przekazanie jej kredytobiorcy oraz urzędowi skarbowemu, w którym rozlicza się on z podatku. Podatnik ma zaś obowiązek wykazać umorzoną kwotę w zeznaniu rocznym.
Zagadnieniem tym zajęła się Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 19 sierpnia 2008 r. (nr IBPB2/415-960/08/ CJS). Sytuacja wyglądała następująco. Bank udzielił kredytu konsumpcyjnego. Kredytobiorca zalegał z zapłatą należności głównej oraz odsetek. Po zapłacie kwoty kredytu i części odsetek doszło jednak do porozumienia. Na jego mocy bank odstąpił od pobrania pozostałej kwoty odsetek.