Dotyczy to m.in. sytuacji, w której właściciel udostępnia swój lokal np. bratankowi lub znajomemu. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, obie strony – zarówno użyczający jak też korzystający z lokalu – muszą w tej sytuacji rozliczyć się z fiskusem.
[srodtytul]Podatek bez dochodu[/srodtytul]
Art. 16 ustawy o PIT stanowi, że użyczający płaci podatek od wartości czynszowej, którą należy liczyć w wysokości czynszy za mieszkanie przy potencjalnym najmie. Przepisy nie precyzują jednak, jak ustalić taką wartość - wyznacza ją więc właściciel lokum.
– Obecne regulacje stanowią poważny problem, ponieważ wiele osób nie wie, iż musi zapłacić podatek od udostępnionej nieodpłatnie nieruchomości. W razie kontroli podatkowej narażają się więc na spore kłopoty – powiedział "Rz", Marek Kolibski, doradca podatkowy w Ożóg i Wspólnicy.
[b]Użyczający musi opodatkować taki "wirtualny" dochód na zasadach ogólnych, czyli zgodnie ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Należy do połączyć z innymi dochodami, przez co niejednokrotnie właściciel płaci podatek według wyższej stawki.[/b]