Prawie rok upłynął od przedstawienia przez Ministerstwo Finansów projektu nowej ustawy o podatku akcyzowym do dnia jej wejścia w życie. Dlatego 1 marca 2009 r. będzie długo oczekiwanym dniem dla wielu przedsiębiorców, przede wszystkim dla producentów i dystrybutorów prądu.
[srodtytul]Nowe zasady dla energii [/srodtytul]
Ustawa wprowadza bowiem zasadnicze zmiany zasad w opodatkowaniu energii elektrycznej. Po trzech latach oczekiwania nasze przepisy wreszcie będą dostosowane do tzw. dyrektywy energetycznej, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje w chwili przekazania energii ostatecznemu odbiorcy (dystrybutorowi, czyli w naszych warunkach – zakładom energetycznym). Obecnie wciąż obciążeni są akcyzą producenci, czyli elektrownie. Termin na wprowadzenie tej zmiany upłynął już 1 stycznia 2006 r., czyli dokładnie wtedy, kiedy zakończył się okres przejściowy udzielony nam na mocy dyrektywy Rady 2004/74/WE z 29 kwietnia 2004 r.
Nowa regulacja nie przewiduje wzrostu stawki podatku akcyzowego na prąd. To powinno ucieszyć nie tylko przedsiębiorców, ale i gospodarstwa domowe (czyli indywidualnych odbiorców). Zmieni się tylko jednostka miary, w której jest ona wyrażona. Będzie to 20 zł za 1 megawatogodzinę (MWh), a nie jak obecnie – 2 grosze za 1 kWh.
Nowa ustawa zmienia też sposób ustalania akcyzy od samochodów osobowych. Podstawą opodatkowania ma być kwota, jaką w salonie zapłaci nabywca auta. Z założenia więc akcyza ma być płacona tylko raz, a nie – jak dziś – deklarowana od wartości auta wyszczególnionej na fakturze, a następnie korygowana po jego sprzedaży.