[b]Odpowiada Anna Welsyng radca prawny i doradca podatkowy. [/b]
[b]Tak[/b] Została bowiem przekazana na rzecz organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego, w tym wypadku upowszechniania kultury fizycznej i sportu (art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie). Oczywiście trzeba pamiętać o limitach odliczenia (do 6 proc. dochodu dla osób fizycznych, do 10 proc. dla osób prawnych).
[b]Czy mógłbym skorzystać z ulgi, gdyby darowizna została przekazana bezpośrednio szkole? [/b]
To zależy od statusu podmiotu prowadzącego szkołę. Jeśli jest to jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat lub samorząd województwa) lub osoba fizyczna, darczyńca nie będzie mógł skorzystać z ulgi. Wsparcie dla jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych nie jest bowiem traktowane jako darowizny na cele pożytku publicznego. Natomiast darowizny dla osób fizycznych nie mogą być odliczone, gdyż wyraźnie zabrania tego ustawa o PIT.
Jeśli szkołę prowadzi osoba prawna, np. stowarzyszenie, odliczenie darowizny będzie uzależnione od tego, czy można ją uznać za organizację pozarządową wymienioną w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, realizującą jeden z wymienionych w niej celów pożytku publicznego. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy takimi organizacjami są niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w znaczeniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia. Trzeba jednak też pamiętać o wyłączeniach z art. 3 ust. 4, działalności pożytku publicznego nie mogą np. prowadzić fundacje utworzone przez partie polityczne.