Od dochodu odliczane są również wydatki na Internet. Limit odliczenia wynosi 760 zł, a dokumentem potwierdzającym poniesienie wydatku jest faktura.
[srodtytul]... a co od podatku[/srodtytul]
Gdy już ustalimy podstawę opodatkowania i wyliczymy podatek, możemy jeszcze liczyć na pewne pomniejszenia. I tak od podatku odliczymy składkę zdrowotną. W przypadku przedsiębiorców samodzielnie opłacających te składki chodzi o te, które zostały zapłacone w roku, za który składane jest zeznanie (czyli w tym przypadku chodzi o 2008 rok). Pamiętajmy jednak, że kwota odliczenia jest ograniczona i nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru składek.
Od podatku [b]można odliczyć również tzw. ulgę z tytułu wychowywania dzieci[/b] (polega ona na pomniejszeniu podatku o kwotę będącą iloczynem liczby wychowywanych dzieci i 1173,70 zł). Z ulgi skorzystają tylko ci podatnicy, którzy uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej. Warto jednak zaznaczyć, że fakt osiągnięcia, oprócz dochodów opodatkowanych według skali, również opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym lub podatkiem liniowym, nie odbiera prawa do ulgi. Nie mają do niej jednak prawa wyłącznie osoby wypełniające PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany) lub podatek liniowy (PIT-36L).
Podatek możemy jeszcze pomniejszyć o 1 proc. przekazany na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Nazwę organizacji i numer jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego podajemy w odpowiednich pozycjach PIT.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Pamiętajmy, że odliczeniu od dochodu przedsiębiorcy za dany rok podatkowy podlegają tylko składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone w tym roku. Bez znaczenia jest natomiast, jakiego okresu dotyczą. Oznacza to, że od dochodu za 2008 rok można odliczyć składki zapłacone zarówno za rok 2008, jak i wcześniejsze lata, jeśli tylko przedsiębiorca wszystkie zapłacił w 2008 roku.[/ramka]
[ramka][b]Najlepiej osobiście[/b]
Jak przekazać PIT do urzędu? Najlepiej osobiście. Poprośmy od razu urzędnika o potwierdzenie odbioru na kopii zeznania. Jeśli potem okaże się, że PIT gdzieś się zawieruszył, będziemy mieli dowód na jego złożenie w terminie.
Możemy też przesłać zeznanie pocztą. Ale wtedy koniecznie listem poleconym, bo dostaniemy potwierdzenie nadania (będzie ono dowodem przesłania naszego PIT w terminie). Nie powinniśmy natomiast wrzucać zeznania do skrzynki na listy. Jeśli zginie albo przeleży na poczcie, za spóźnienie odpowiemy my. Nie warto też korzystać z firm kurierskich, zwłaszcza w ostatnim dniu terminu. Jeśli PIT dowiozą do urzędu np. 2 maja, fiskus założy, że się spóźniliśmy. A wtedy może nas ukarać.
Zeznanie możemy też przesłać z zagranicy. Wtedy składamy je w polskim konsulacie.[/ramka]