[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 10 sierpnia 2010 r. (IPPB4/415-397/10-4/JS).[/b]
Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która ma otrzymać na konto bankowe rekompensatę za trwały uszczerbek na zdrowiu. Pieniądze zostaną wypłacone na podstawie ugody pozasądowej. A to oznacza, że nie będą zwolnione od podatku.
Wszystko dlatego, że ustawodawca wyłączył z katalogu zwolnień te odszkodowania, które zostały wypłacone na podstawie ugody pozasądowej. A tak jest w tym przypadku. Pieniądze otrzymane przez podatniczkę są bowiem efektem ustaleń zawartych między stronami.
Rekompensata ma charakter czysto umowny, a jej wysokość uwzględnia interesy obu stron. Źródłem odszkodowania jest wola stron wyrażona w zawartym porozumieniu. Tymczasem art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] przewiduje wyjątek wyłączający zastosowanie zwolnienia od podatku właśnie do odszkodowań przyznanych na podstawie umów i ugód.
W interpretacji izby skarbowej czytamy, że „zadośćuczynienie, analogicznie do odszkodowania, jest szczególnym rodzajem świadczenia polegającym na naprawieniu szkody, czyli uszczerbku, jakiego doznaje poszkodowany we wszelkiego rodzaju dobrach chronionych przez prawo. Chodzi więc zarówno o uszczerbek majątkowy, jak i niemajątkowy.