Nie każdy może być darczyńcą

Blisko sześć milionów osób nie może przekazać 1 procenta swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

Publikacja: 25.10.2010 04:40

Nie każdy może być darczyńcą

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski Mateusz Dąbrowski

Problem braku możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz OPP dotyczy pracowników rozliczanych przez zakład pracy, ale przede wszystkim emerytów i rencistów. To ta grupa korzysta najczęściej z rozliczenia przez płatnika, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Według danych Ministerstwa Finansów za 2009 r. 5,8 mln osób zostało rozliczonych przez płatników, z tego: prawie 5,5 mln przez organy rentowe, a prawie 400 tys. przez zakłady pracy. Dla porównania: blisko 19 mln osób złożyło PIT samodzielnie w urzędach skarbowych.

[srodtytul]Ponowne zeznanie[/srodtytul]

– Chciałabym przekazać część podatku na rzecz fundacji pomagającej dzieciom. Nie chcę jednak sama wypełniać zeznania. Jestem emerytką, od lat rozlicza mnie ZUS i obawiam się, że jeśli się pomylę, to będą wzywana do urzędu skarbowego – przyznaje czytelniczka.

Dla emerytów i rencistów bardzo wygodnym rozwiązaniem jest to, że wszystkie formalności załatwia za nich ZUS. Do końca lutego otrzymują z ZUS informację na druku PIT-11A/ PIT-40A, która jest też pełnoprawnym rozliczeniem rocznym. Jeśli nie mają żadnych innych dochodów, nie korzystają z ulg ani nie chcą się rozliczać z małżonkiem – nie muszą już składać do urzędu skarbowego żadnego innego zeznania.

Tylko ci emeryci, którzy dorabiali w ciągu roku lub mają jakieś odliczenia, traktują PIT-40A jako informację o dochodach. Składają wówczas PIT-37, w którym uwzględniają dane z PIT-40A.

Z interpretacji organów podatkowych wynika jednak, że samodzielne zeznanie jest konieczne także wówczas, gdy podatnik chce przekazać 1 proc. na rzecz OPP. Przykładem jest [b]interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 czerwca 2008 r. (nr IPPB2/415-410/08-2/JK)[/b].

W podobnej sytuacji znajdują się pracownicy, którzy składają w firmie specjalne oświadczenie na druku PIT-12. Zakład pracy ma wówczas obowiązek rozliczyć za nich roczny podatek na formularzu PIT-40. Gdyby jednak zechcieli przekazać 1 proc. PIT na rzecz OPP, będą musieli ponownie sami złożyć do urzędu skarbowego PIT-37.

[srodtytul]Czas na korektę[/srodtytul]

[b]Wyrok WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1902/10)[/b] pokazuje jednak, że interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie prowadzi do nierównego traktowania podatników. Orzeczenie to zapadło w poprzednim stanie prawnym, ponieważ 1 stycznia 2008 r. doprecyzowano poświęcone temu zagadnieniu przepisy. Obecnie, zgodnie z ustawą o PIT, sposobem złożenia wniosku o przekazanie 1 proc. podatku jest wskazanie organizacji pożytku publicznego w samodzielnie złożonym przez podatnika zeznaniu rocznym lub też w korekcie takiego zeznania. Urząd skarbowy uwzględni jednak kwotę wynikająca z korekty, jeżeli zostanie ona dokonana w ciągu dwóch miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia zeznania rocznego.

[wyimek]Rozliczani przez zakład pracy i ZUS podatnicy są dyskryminowani – uznał WSA w Warszawie [/wyimek]

Bez zmian pozostała jednak zasada, iż osoby rozliczające się za pośrednictwem płatnika nadal nie mogą podzielić się odsetkiem swojego podatku.

W niedługim czasie podatników czeka kolejna zmiana przepisów, ale dotyczyć będzie terminu korekty. 

– Urząd skarbowy weźmie pod uwagę tylko te kwoty, które wynikają z korekty zeznania dokonanej w ciągu miesiąca po upływie terminu na złożenie zeznania. Osoby składające PIT-37 mają zatem czas na poprawki tylko do końca maja. Wynika to z nowelizacji ustawy o organizacjach pożytku publicznego, która będzie dotyczyć już rozliczenia za 2010 r. Uważam, że skrócenie tego terminu powinno usprawnić system przekazywania odsetka podatku – mówi Katarzyna Szymielewicz, prawnik z kancelarii Clifford Chance.

[ramka]Opinia

Grzegorz Sprawka Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka

Ważnym wątkiem, który poruszył w swoim wyroku WSA w Warszawie, były wątpliwości dotyczące konstytucyjności. Sąd wskazał, że różnicowanie uprawnienia podatników do przekazania 1 proc. podatku na rzecz OPP w zależności od sposobu rozliczenia rocznego podatku – samodzielnie czy za pośrednictwem płatnika – może naruszać zasadę równości wobec prawa. Wyrok zapadł co prawda w obowiązującym wcześniej stanie prawnym, niemniej zgodnie z obecnymi przepisami to zróżnicowanie dalej występuje. Obecnie podatnicy muszą wybierać: albo sami wypełnią zeznanie i mają prawo przekazać 1 proc. podatku na rzecz OPP, albo rozliczy ich pracodawca i takiego prawa nie mają. To nie tylko dyskryminacja części podatników, ale też pozbawienie organizacji pozarządowych znacznych dochodów. Problemu by nie było, gdyby umożliwić złożenie wniosku o przekazanie 1 proc. podatku dla OPP w dowolnej formie (pisemnej) lub też zmienić formularze PIT-12 i PIT-40, aby odpowiednią dyspozycję dla organu podatkowego mógł złożyć pracodawca.[/ramka]

Problem braku możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz OPP dotyczy pracowników rozliczanych przez zakład pracy, ale przede wszystkim emerytów i rencistów. To ta grupa korzysta najczęściej z rozliczenia przez płatnika, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Według danych Ministerstwa Finansów za 2009 r. 5,8 mln osób zostało rozliczonych przez płatników, z tego: prawie 5,5 mln przez organy rentowe, a prawie 400 tys. przez zakłady pracy. Dla porównania: blisko 19 mln osób złożyło PIT samodzielnie w urzędach skarbowych.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem