Na początku sierpnia 2010 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów zwalniające od VAT usługi telekomunikacyjne polegające na wysyłaniu esemesów w trakcie zbiórki publicznej przygotowanej przez organizacje pożytku publicznego na cele charytatywne. Niestety, nic w praktyce się nie zmieniło i dotychczas nikt z tych przepisów nie korzysta. Do obdarowanych wciąż dociera kwota pomniejszona o 22 proc. podatku (pisaliśmy o tym wczoraj: [link=http://www.rp.pl/artykul/572495.html]„SMS charytatywny nadal z VAT”[/link]).
Operatorzy telefoniczni tłumaczą, że wprowadzenie przepisów rozporządzenia wymaga od nich dużych zmian w systemach IT. Konieczne jest dostosowanie faktur, billingów i raportowania, co wymaga więcej czasu.
Resort finansów zaś przypomina, że operatorzy mieli długie, 60-dniowe vacatio legis, by w tym czasie przygotować się do nowych wymogów. Według MF rozporządzenie było szeroko konsultowane z firmami, tak aby uwzględnić ich możliwości techniczne.
Już po ukazaniu się naszego artykułu otrzymaliśmy w tej sprawie stanowisko sieci Plus, w którym podana została data wprowadzenia nowych rozwiązań. – Po opublikowaniu rozporządzenia wystąpiliśmy wspólnie z pozostałymi operatorami do Ministerstwa Finansów o interpretację przepisów. Po otrzymaniu interpretacji rozpoczęliśmy wprowadzanie znaczących i kosztownych zmian w systemach IT (chodzi o systemy billingowe i rozliczeniowe). Obecnie jesteśmy gotowi rozliczać charytatywne akcje esemesowe zgodnie z rozporządzeniem. Planujemy rozliczanie na nowych warunkach od stycznia 2011 r. – mówi rzecznik sieci Plus Katarzyna Meller.
Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem [b]zwolnienie nie obejmuje wiadomości wysyłanych z telefonów przedpłaconych, czyli na kartę.[/b] W ten sposób opodatkowana pozostanie faktycznie ponad połowa charytatywnych wiadomości. Dodatkowe komplikacje powstaną w sytuacji, gdy właściciel telefonu na abonament wykupi pakiety wiadomości esemes. Wówczas ze względów technicznych będą one obciążone VAT.