– Prace nad rządowym projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców zostały już właściwie zakończone. Trzecie czytanie zaplanowano na piątek. Jedno z ważniejszych rozwiązań dotyczy leasingu konsumenckiego. Mamy nadzieję, że dzięki tym zapisom stanie się on alternatywą kredytu bankowego – mówi poseł Krzysztof Borkowski z komisji "Przyjazne państwo".
Dodaje, że zaproponowane rozwiązania przewidują stosowne zmiany w ustawach o podatkach dochodowych. Dziś przepisy te stwarzają problemy interpretacyjne na tyle istotne, że zawieranie umów leasingu konsumenckiego obarczone jest zbyt wysokim ryzykiem.
W projekcie zapisano, iż leasing nie będzie wywoływać żadnych skutków podatkowych dla korzystających. Nie będą mieli prawa dokonywać odpisów podatkowych.
Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu, ma nadzieję, że nowe rozwiązania przyczynią się do rozwoju tego rynku.
– Bardzo korzystne dla konsumentów mogą być umowy, po których wygaśnięciu nie będą oni nabywać przedmiotu leasingu. Rata leasingowa będzie wówczas obejmować spadek wartości w czasie używania danego przedmiotu (np. auta) – mówi Andrzej Sugajski.