Ministerstwo Finansów wskazało w odpowiedzi na pytanie poselskie nr 20 283, kto może złożyć zeznanie na preferencyjnych warunkach. Jeden z posłów zwrócił uwagę, że przepisy obowiązujące od 1 stycznia są nieprecyzyjne.
– Nie wystarczy samo legitymowanie się określonym stanem cywilnym. Równie istotne jest samotne troszczenie się o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka bez udziału innej osoby, tj. w szczególności jego ojca lub matki – pisze ministerstwo. Dodaje, że samotne wychowywanie może trwać tylko przez część roku (np. kilka dni).
– Wyjaśnienia MF powinny wyeliminować wątpliwości. Ważne jest też potwierdzenie resortu, iż samotne wychowywanie nie musi trwać przez cały rok podatkowy. Wystarczy jego część, aby osoba samotnie wychowująca dziecko mogła opodatkować swoje dochody na preferencyjnych zasadach. Jeśli więc samotna matka wyszła za mąż np. w lutym 2011 r., to bez przeszkód rozliczy się korzystnie – mówi Grzegorz Grochowina, ekspert w firmie doradczej KPMG.
Sceptycznie do pisma resortu odnosi się Anna Welsyng, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii welsyng.pl.
– Im bardziej ministerstwo stara się doprecyzować definicję samotnego rodzica, tym większy powstaje problem – mówi Anna Welsyng. – Z pisma ministerstwa wynika, że organy podatkowe mogą zakwestionować np. preferencyjne rozliczenie osoby, której w wychowaniu dziecka pomaga partner niebędący jego ojcem lub dziadkowie dziecka. Co więcej, może to też dotyczyć np. rozwiedzionej matki, która otrzymuje alimenty od ojca dziecka, gdyż nie troszczy się sama o byt materialny potomka.