Ulga internetowa to bardzo popularne odliczenie, bo może z niego skorzystać praktycznie każdy. W porównaniu z innymi odliczeniami ulga internetowa nie jest skomplikowana ani obwarowana wieloma warunkami. Nie oznacza to jednak, że nie obowiązują w niej żadne ograniczenia.
Miejsce zamieszkania
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) podatnik ma prawo odliczyć wydatki poniesione na użytkowanie sieci Internet. Do końca 2010 r. ustawodawca wiązał prawo do ulgi z korzystaniem z Internetu w mieszkaniu (budynku). Trzeba przypomnieć, że nie uzależniał prawa do odliczenia od posiadania tytułu prawnego do mieszkania czy domu, w którym podatnik korzystał z sieci. Zgodnie z prawem cywilnym miejscem zamieszkania jest miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. W praktyce oznacza to, że podatnik mógł odliczać wydatki poniesione na Internet zainstalowany np. w wynajmowanym mieszkaniu.
Warunek ograniczający prawo do odliczenia tylko wydatków poniesionych na korzystanie z Internetu w miejscu zamieszkania zniknął z ustawy z początkiem tego roku. W rozliczeniu za 2010 r. trzeba jednak o nim pamiętać, bo obowiązywał on do końca ubiegłego roku. I nie należy go lekceważyć, zwłaszcza gdy podatnik korzystał z tzw. mobilnego Internetu. W takim przypadku urząd skarbowy może od niego zażądać wykazania, w jakim zakresie korzystał z Internetu w domu, a w jakim np. za pomocą laptopa w pociągu. Problemu nie powinni mieć podatnicy, którzy korzystali z Internetu przez stałe łącze zainstalowane w domu czy mieszkaniu. Należy pamiętać, że odliczeniu podlegają tylko wydatki na Internet. Takiego prawa nie dają wydatki na jego instalację, zakup modemu, komputera czy innych urządzeń umożliwiających korzystanie z sieci.
Niezbędna faktura
Ulga internetowa wymaga odpowiedniego udokumentowania. Wymagana jest faktura w rozumieniu ustawy o VAT.
Prawo do odliczenia daje zarówno tradycyjny dokument papierowy, jak i elektroniczny. Faktura elektroniczna musi jednak odpowiadać wymogom przewidzianym w specjalnych przepisach wykonawczych. Nie każdy dokument przesłany przez Internet je spełnia. Zgodnie ze stanowiskiem MF podstawy do odliczenia nie daje otrzymywanie obrazu na adres e-mail czy samo udostępnianie na stronie internetowej. Faktury trzeba przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązania za dany rok podatkowy. Gdy faktura zginie, podatnik może wystąpić do jej wystawcy o duplikat.