Sprzedaż udziałów lub akcji trzeba ująć w PIT-38

Podatnicy, którzy w 2010 r. osiągnęli dochody z tzw. kapitałów pieniężnych, muszą złożyć w urzędzie skarbowym odrębne zeznanie. Najwięcej problemów sprawia w nim ustalenie kosztów uzyskania przychodów

Publikacja: 28.04.2011 03:00

Sprzedaż udziałów lub akcji trzeba ująć w PIT-38

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Red

Dochodów z kapitałów pieniężnych nie łączy się z innymi dochodami z działalności gospodarczej oraz dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zbycie papierów wartościowych oraz instrumentów pochodnych następuje w ramach działalności gospodarczej (np. spółka osobowa sprzedaje akcje w innych spółkach).

W zeznaniu PIT-38 podatnik ujmuje przychody z tytułu:

- odpłatnego zbycia udziałów w spółkach kapitałowych, papierów wartościowych (w tym pożyczonych), pochodnych instrumentów finansowych i  realizacji praw z nich wynikających oraz

- objęcia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny (w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część).

Wykazuje też koszty uzyskania tych przychodów. Tego rodzaju przychody i koszty ich uzyskania należy wykazać w części C zeznania PIT-38: odpowiednio w poz. 21 i 22 jeśli podatnik otrzymał imienną informację PIT-8C lub w poz. 23 i 24 w razie braku tej informacji.

Dane z PIT-8C nie zawsze wystarczą

Na ogół podatnicy osiągają przychody z kapitałów pieniężnych za pośrednictwem giełdy. Wówczas kwestia rozliczenia dochodu z tego tytułu wydaje się dość prosta. Podatnik otrzymuje bowiem z reguły od biura maklerskiego imienną informację PIT-8C uwzględniającą przychody oraz koszty związane z dokonanymi transakcjami.

Nie oznacza to jednak, że wypełnienie formularza PIT-38 jest czynnością odtwórczą i  sprowadza się wyłącznie do  przeniesienia odpowiednich danych z informacji uzyskanej z biura maklerskiego. Możliwa jest bowiem sytuacja, gdy kwota kosztów wykazana w PIT-8C nie odpowiada ich rzeczywistej wysokości.

Biura maklerskie często nie mają bowiem informacji o wszystkich zdarzeniach kształtujących wysokość zrealizowanego przez podatnika dochodu.

Przykład

Podatnik sprzedaje na giełdzie akcje, które objął w zamian za wkład niepieniężny. Biuro maklerskie nie ma informacji o sposobie ich nabycia.

Wówczas nie uwzględni w kwotach wykazanych w PIT-8C wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie tych akcji.

Wypełniając zeznanie roczne, podatnik powinien więc zweryfikować dane uzyskane z biura maklerskiego. Szczególną uwagę powinien poświęcić kosztom uzyskania przychodów i skorygować ich wysokość o wydatki, o których poniesieniu biuro maklerskie nie wiedziało.

Można uwzględnić prowizje i opłaty

Ustalając wysokość kosztów, podatnik może m.in. uwzględnić prowizje związane z zakupem i sprzedażą papierów wartościowych, opłaty za założenie i prowadzenie rachunku, zapłacone odsetki i prowizje od kredytu finansującego zakup akcji (w kwocie proporcjonalnie przypadającej na tę część kredytu, która została przeznaczona na nabycie akcji).

Urzędy skarbowe nie powinny również kwestionować zaliczenia w poczet kosztów podatkowych wydatków na prenumeratę prasy fachowej, opłat za kursy i szkolenia z zakresu inwestycji giełdowych, wynagrodzenia dla doradcy finansowego czy też opłat za dostęp do serwisów internetowych.

Sprzedaż akcji

Jeszcze trudniejsze zadanie stoi przed podatnikiem, który obejmuje udziały (akcje) lub sprzedaje udziały (akcje) bez pośrednictwa biura maklerskiego. Wtedy musi samodzielnie ustalić kwotę osiągniętego dochodu lub poniesionej straty.

Aby obliczyć dochód lub stratę ze zbycia udziałów lub akcji w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni, należy ustalić przychody i koszty ich uzyskania. Przychód to wartość rynkowa wyrażona w cenie określonej w umowie.

Koszty uzyskania przychodów (na dzień zbycia) to:

- wydatki na objęcie udziałów (akcji lub wkładów), jeśli zostały objęte w zamian za wkład gotówkowy,

- wartość składników majątkowych (nie wyższa niż nominalna wartość udziałów, akcji lub wkładów) w przypadku zbywania udziałów (akcji lub wkładów) objętych w zamian za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część,

- nominalna wartość udziałów (akcji lub wkładów), jeżeli objęto je w zamian za inny wkład niepieniężny (niebędący przedsiębiorstwem ani jego zorganizowaną częścią).

Objęcie udziałów

Jeszcze bardziej skomplikowane jest rozliczenie objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni. W takiej sytuacji przychodem jest nominalna wartość udziałów, akcji lub wkładów objętych w zamian za wkład niepieniężny (inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część).

Koszt uzyskania przychodów (na dzień objęcia) to:

- wydatki na objęcie udziałów, akcji lub wkładów w przypadku obejmowania ich w zamian za udziały, akcje lub wkłady objęte uprzednio za wkład gotówkowy,

- wartość składników majątkowych przyjęta dla celów podatkowych (nie wyższa niż nominalna wartość udziałów, akcji lub wkładów) w przypadku obejmowania ich w zamian za udziały, akcje lub wkłady objęte uprzednio za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część,

- nominalna wartość udziałów, akcji lub wkładów w sytuacji obejmowania ich w zamian udziały, akcje lub wkłady objęte uprzednio za inny wkład niepieniężny (niebędący przedsiębiorstwem ani jego zorganizowaną częścią),

- wartość początkowa środka trwałego lub składnika wartości niematerialnych i prawnych pomniejszona o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne w wypadku obejmowania udziałów, akcji lub wkładów w zamian za środek trwały lub wartości niematerialne i prawne (niebędące przedsiębiorstwem ani jego zorganizowaną częścią),

- wydatki faktycznie poniesione w przypadku obejmowania udziałów, akcji lub wkładów w zamian za inne składniki majątkowe (niestanowiące przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części).

Objęcie akcji w zamian za wkład w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie jest opodatkowane. Podatek trzeba odprowadzić dopiero przy ich sprzedaży.

Ile wynosi podatek

Dochód uzyskany z tytułu inwestycji kapitałowych jest opodatkowany według 19 proc. stawki. Na zasadzie wyjątku, w momencie objęcia akcji przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, opodatkowaniu nie podlega dochód w wysokości nadwyżki wartości rynkowej objętych akcji nad wydatkami poniesionymi na ich objęcie.

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2010 r. (mającym zastosowanie do dochodów wykazywanych w zeznaniach za ubiegły rok) niewątpliwe było, że wyłączenie z opodatkowania tej nadwyżki dotyczyło objęcia akcji na podstawie uchwały walnego zgromadzenia polskiej spółki. Wydaje się, że wskazana regulacja obejmowała swoim zakresem także objęcie akcji na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki niezależnie od kraju jej siedziby (a więc nie tylko spółki polskiej).

Istnieją zatem argumenty, żeby uznać, że podatnicy, którzy w 2010 r. objęli akcje w zagranicznej spółce na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, nie są zobowiązani do wykazywania w zeznaniu przychodu z tytułu ewentualnej nadwyżki wartości rynkowej objętych akcji nad wydatkami poniesionymi na ich objęcie.

Aktualnie, tj. od 2011 r., z uwagi na nowelizację stosownych przepisów ustawy o PIT, kwestia ta nie budzi wątpliwości w odniesieniu do spółek mających siedzibę w Polsce, Unii Europejskiej lub na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Kiedy trzeba złożyć PIT/ZG

W sytuacji gdy podatnik uzyskał dochód z kapitałów pieniężnych za granicą, to łączy się go z dochodem uzyskanym z tego źródła w Polsce. Zgodnie z ogólną zasadą od podatku obliczonego od sumy tych dochodów odlicza się podatek dochodowy zapłacony za granicą (z zastrzeżeniem że maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od sumy dochodów kapitałowych uzyskanych w Polsce i za granicą).

Jest to tzw. metoda kredytu podatkowego. Podatnik, który uzyskał dochody z kapitałów pieniężnych za granicą, obowiązany jest dodatkowo dołączyć do zeznania PIT-38 formularz PIT/ZG (z wyjątkiem sytuacji, gdy poniósł stratę z tytułu zbycia udziałów/akcji w zagranicznych spółkach).

Większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zakłada jednak opodatkowanie dochodów kapitałowych wyłącznie w państwie, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania. W praktyce prawo do odliczenia podatku dochodowego zapłaconego za granicą znajdzie więc zastosowanie wyłącznie w dwóch sytuacjach.

Po pierwsze w odniesieniu do zysków z tytułu zbycia akcji lub udziałów w spółkach z siedzibą w państwie, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Po drugie w wypadku osiągnięcia dochodu ze sprzedaży akcji lub udziałów w tzw. spółkach nieruchomościowych (tj. takich, w których ponad połowę wartości aktywów stanowią nieruchomości), jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania daje możliwość opodatkowania takiego dochodu także w państwie siedziby spółki i nie przewiduje metody wyłączenia.

Strata przyda się w kolejnych latach

Możliwa jest sytuacja, gdy w wyniku zbycia (objęcia) akcji (udziałów) podatnik poniesie stratę. W takim wypadku strata ta może zostać rozliczona wraz z dochodami z tego samego źródła (tzn. kapitałów pieniężnych) w pięciu kolejnych latach.

Istotne jest jednak, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć połowy kwoty tej straty. Stratę z lat ubiegłych należy wykazać w poz. 29 zeznania PIT-38, oczywiście pod warunkiem że w latach poprzednich strata podlegająca w roku obecnym odliczeniu została przez podatnika wykazana w zeznaniu PIT-38.

Jaki kurs zastosować

Przychody w walutach obcych należy przeliczyć na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich uzyskania.

Ustalając wysokość przychodów z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni, należy zastosować kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień zarejestrowania spółki, wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki lub wydania dokumentów akcji (jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego).

Natomiast w wypadku przychodów z tytułu zbycia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni właściwym kursem będzie kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień podpisania umowy. Ustawa o PIT mówi bowiem, że przychodami z kapitałów pieniężnych są m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach kapitałowych (otrzymanie zapłaty nie jest zatem warunkiem rozpoznania przychodu podatkowego).

Analogiczną zasadę stosuje się do kosztów poniesionych w walutach obcych, przelicza się je na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich poniesienia.

Monika Lewandowska jest starszą konsultantką w Accreo Taxand

Justyna Nowakowska jest konsultantką w tej firmie

Czytaj też artykuły:

Więcej o rozliczeniu PIT 2010:

» Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » PIT 2010

Zobacz też serwisy:

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Spółki » Sprzedaż akcji i udziałów

» Firma » Spółki » Akcje i udziały » Sprzedaż akcji i udziałów

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Deklaracje i zeznania » PIT-8C

Dochodów z kapitałów pieniężnych nie łączy się z innymi dochodami z działalności gospodarczej oraz dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zbycie papierów wartościowych oraz instrumentów pochodnych następuje w ramach działalności gospodarczej (np. spółka osobowa sprzedaje akcje w innych spółkach).

Pozostało 97% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów