Aktualnie, tj. od 2011 r., z uwagi na nowelizację stosownych przepisów ustawy o PIT, kwestia ta nie budzi wątpliwości w odniesieniu do spółek mających siedzibę w Polsce, Unii Europejskiej lub na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Kiedy trzeba złożyć PIT/ZG
W sytuacji gdy podatnik uzyskał dochód z kapitałów pieniężnych za granicą, to łączy się go z dochodem uzyskanym z tego źródła w Polsce. Zgodnie z ogólną zasadą od podatku obliczonego od sumy tych dochodów odlicza się podatek dochodowy zapłacony za granicą (z zastrzeżeniem że maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od sumy dochodów kapitałowych uzyskanych w Polsce i za granicą).
Jest to tzw. metoda kredytu podatkowego. Podatnik, który uzyskał dochody z kapitałów pieniężnych za granicą, obowiązany jest dodatkowo dołączyć do zeznania PIT-38 formularz PIT/ZG (z wyjątkiem sytuacji, gdy poniósł stratę z tytułu zbycia udziałów/akcji w zagranicznych spółkach).
Większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zakłada jednak opodatkowanie dochodów kapitałowych wyłącznie w państwie, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania. W praktyce prawo do odliczenia podatku dochodowego zapłaconego za granicą znajdzie więc zastosowanie wyłącznie w dwóch sytuacjach.
Po pierwsze w odniesieniu do zysków z tytułu zbycia akcji lub udziałów w spółkach z siedzibą w państwie, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Po drugie w wypadku osiągnięcia dochodu ze sprzedaży akcji lub udziałów w tzw. spółkach nieruchomościowych (tj. takich, w których ponad połowę wartości aktywów stanowią nieruchomości), jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania daje możliwość opodatkowania takiego dochodu także w państwie siedziby spółki i nie przewiduje metody wyłączenia.
Strata przyda się w kolejnych latach
Możliwa jest sytuacja, gdy w wyniku zbycia (objęcia) akcji (udziałów) podatnik poniesie stratę. W takim wypadku strata ta może zostać rozliczona wraz z dochodami z tego samego źródła (tzn. kapitałów pieniężnych) w pięciu kolejnych latach.
Istotne jest jednak, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć połowy kwoty tej straty. Stratę z lat ubiegłych należy wykazać w poz. 29 zeznania PIT-38, oczywiście pod warunkiem że w latach poprzednich strata podlegająca w roku obecnym odliczeniu została przez podatnika wykazana w zeznaniu PIT-38.
Jaki kurs zastosować
Przychody w walutach obcych należy przeliczyć na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich uzyskania.
Ustalając wysokość przychodów z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni, należy zastosować kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień zarejestrowania spółki, wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki lub wydania dokumentów akcji (jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego).
Natomiast w wypadku przychodów z tytułu zbycia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni właściwym kursem będzie kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień podpisania umowy. Ustawa o PIT mówi bowiem, że przychodami z kapitałów pieniężnych są m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach kapitałowych (otrzymanie zapłaty nie jest zatem warunkiem rozpoznania przychodu podatkowego).
Analogiczną zasadę stosuje się do kosztów poniesionych w walutach obcych, przelicza się je na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich poniesienia.
Monika Lewandowska jest starszą konsultantką w Accreo Taxand
Justyna Nowakowska jest konsultantką w tej firmie
Czytaj też artykuły:
Więcej o rozliczeniu PIT 2010:
» Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » PIT 2010
Zobacz też serwisy:
» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Spółki » Sprzedaż akcji i udziałów
» Firma » Spółki » Akcje i udziały » Sprzedaż akcji i udziałów
» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Deklaracje i zeznania » PIT-8C