Mają na to czas do końca czerwca 2011 r., jeśli chcą, aby urzędy skarbowe przekazały pieniądze na wybrany przez nich szczytny cel.

O tym, że coś jest nie tak z darmowym programem do wypełniania PIT, przekonała się pani Magdalena z Warszawy, gdy postanowiła przekazać wynikający z zeznania 1 proc. należnego podatku na wybraną fundację.

– Od lat razem z rodziną przekazujemy pieniądze na określoną fundację z przeznaczeniem na pomoc konkretnemu dziecku. Tak chciałam zrobić i tym razem. Program jednak nie pozwalał mi na wpisanie innego numeru KRS niż ten, który automatycznie się pojawił. W efekcie musiałam zrezygnować z całej operacji i zeznanie wypełnić ponownie, korzystając z innego oprogramowania – opowiada.

Dla osób, które tak jak pani Magdalena, są zdeterminowane przekazać swój 1 proc. w konkretny sposób, taki program to dodatkowa komplikacja i strata czasu. Dla niezdecydowanych – ułatwienie (w zeznaniu PIT za 2010 r. wystarczyło podać numer, pod którym wybrana organizacja została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego).

Jak się okazuje, to był już drugi rok z rzędu, kiedy to na rynku pojawiły się darmowe programy do wypełniania PIT z tzw. sztywnym KRS. Wiedzą o tym już nawet urzędy skarbowe.

– W ubiegłym roku zwróciliśmy uwagę na dużą liczbę zeznań, które zawierały wolę przekazania 1 proc. podatku na rzecz konkretnych, mało znanych organizacji pożytku publicznego – powiedziała „Rz" Ewa Lisowska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie.

Według Ministerstwa Finansów każdy podatnik, który decyduje się na skorzystanie z komercyjnego programu, zawiera swoistą umowę z firmą udostępniającą dany program i jeżeli chce z tego programu skorzystać, to akceptuje również warunki stawiane przez dany podmiot. Jak nas poinformowała Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, ministerstwo nie jest uprawnione do weryfikacji komercyjnych programów do wypełniania i przesyłania zeznań PIT. Nie analizuje ich treści ani pod względem kompletności danych, ani tym bardziej pod względem „narzucania" podatnikom konkretnej organizacji pożytku publicznego.

Co więcej, w opinii Ministerstwa Finansów, z podatkowego punktu widzenia działanie to nie jest zabronione. Z kolei Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej uchylił się od odpowiedzi na pytanie „Rz", czy stosowanie sztywnych numerów KRS jest działaniem zgodnym z prawem. Poinformował nas jedynie, że korzystanie z darmowych programów do wypełniania rocznego zeznania PIT nie jest niezgodne z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Oba ministerstwa zgodnie także stwierdziły, że nie otrzymały żadnego sygnału w tej sprawie.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki g.lesniak@rp.pl

Opinia:

Tomasz Schimanek, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Organizacje pożytku publicznego, na których zlecenie opracowywane są programy do wypełniania zeznań ze sztywnym numerem KRS, którego osoba wypełniająca PIT i pragnąca przekazać swój 1 proc. podatku zmienić nie może, postępują nieetycznie w stosunku do pozostałych fundacji czy stowarzyszeń.

Może już czas pomyśleć o wprowadzeniu rozwiązania, które sprawdza się na Węgrzech. Tamtejsi podatnicy, którzy nie chcą lub nie potrafią zdecydować się na żadną ze znanych im organizacji pożytku publicznego, mogą przekazać pieniądze do budżetu państwa z zastrzeżeniem, że mają być one wydatkowane na konkretny cel, np. na leczenie chorych dzieci.

Zobacz więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Podatki

»

Podatek dochodowy

»

Roczne rozliczenie podatkowe

»

PIT przez Internet