- Czy zniesienie współwłasności samochodu na moją rzecz jest opodatkowane, jeśli siostra nie dostanie za to zapłaty?
– pyta czytelnik.
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, tytułem nieodpłatnego zniesienia współwłasności.
Obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności powstaje z chwilą zawarcia umowy albo ugody bądź uprawomocnienia się orzeczenia sądu, jeżeli ich skutkiem jest nieodpłatne zniesienie współwłasności (art. 6 ust. 1 pkt 7). Podstawę opodatkowania stanowi wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy (art. 7 ust. 6).
Zatem przedmiotem opodatkowania będzie otrzymana wartość rzeczy lub prawa majątkowego odpowiadająca udziałowi osoby, której współwłasność jest znoszona. Chodzi tu o czystą wartość, tj. po potrąceniu długów i ciężarów, ustaloną według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 7 ust. 1).