1
i nast.
kodeksu cywilnego
. Nie jest natomiast możliwe ustanowienie typowej służebności gruntowej. A skoro przepis ustawy o PIT odnosi się wprost do odszkodowań wypłacanych przez podmioty realizujące inwestycje m.in. w zakresie budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy czy też w zakresie budowy urządzeń elektrycznych, gazowych i innych – co do których możliwe jest ustanowienie tylko służebności przesyłu – to odszkodowania uzyskane od tych podmiotów mieszczą się w zakresie zwolnienia podatkowego. W przeciwnym razie uznać by należało, że zwolnienie pozostaje regulacją martwą.
Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące służebności gruntowych, a istotne cechy służebności przesyłu wskazują, iż jej społeczno-gospodarcze przeznaczenie jest niemal identyczne ze służebnością gruntową. W obu wypadkach dochodzi bowiem do ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości.
Interpretacja przepisów odmawiająca zwolnienia z opodatkowania odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności przesyłu nie znajduje żadnego uzasadnienia. Aby jednak zadośćuczynić zasadzie jasności przepisów podatkowych, należałoby postulować dokonanie odpowiedniej – wyjaśniającej już wszystkie wątpliwości – zmiany art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub co najmniej skierowanie zapytania do składu siedmiu sędziów NSA.