Takie wnioski płyną z wyroku WSA w Warszawie (sygn. VIII SA/Wa 320/11). Nie wystarczy, iż rozwiedziony ojciec posiada władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem. Konieczne jest też faktyczne wykonywanie tej władzy w roku podatkowym.
Zgodnie z art. 27f ustawy o PIT obojgu rodzicom przysługuje odliczenie 1112,04 zł na każde dziecko, w częściach równych lub w dowolnie ustalonej przez nich proporcji. Ważne jest, by łączna kwota odpisu nie przekroczyła limitu.
Alimenty nie wystarczą
Sąd rozpatrywał skargę mężczyzny, który w deklaracji PIT-37 za 2009 r. skorzystał z ulgi na małoletnią córkę. Urząd skarbowy zakwestionował to odliczenie, gdyż ustalił, że skarżący nie mieszkał z dzieckiem od 2008 r., nie zajmował się jego wychowaniem ani nie starał o jego prawidłowy rozwój. Co więcej, w trakcie postępowania prowadzonego przez urząd była żona i córka zeznały, że niewłaściwie zachowywał się wobec nich. On sam tłumaczył, że nie zajmuje się dzieckiem na co dzień ze względu na swoją chorobę i konflikt z córką. Ponosi jednak koszty jej utrzymania.
Sąd orzekł, że posiadanie władzy rodzicielskiej to co innego niż jej wykonywanie. Nie wystarczy, że podatnik posiada władzę rodzicielską i wypełnia swoje obowiązki alimentacyjne. Kompleksowa wykładnia art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, czyli wykładnia językowa uzupełniona celowościową i systemową zewnętrzną, prowadzi do wniosku, że konieczne jest wychowywanie dziecka, czyli wykonywanie nad nim pieczy, reprezentowanie i zarząd jego majątkiem.
Co ważne, skarżący mógłby jednak skorzystać z ulgi, gdyby jego córka była pełnoletnia. To dlatego, że w momencie, gdy dziecko kończy 18 lat, rodzic z mocy prawa traci nad nim władzę rodzicielską.