Odliczyć można wpłaty na rzecz podmiotu wskazanego w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie. Chodzi przede wszystkim o fundacje i stowarzyszenia oraz inne osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku. Obdarowana instytucja nie musi mieć formalnie statusu organizacji pożytku publicznego.
Ponadto ustawa o PIT pozwala odliczyć darowizny na cele kultu religijnego oraz wartość krwi oddanej przez honorowych dawców. Ale za cel kultu religijnego nie można uznać darowizn składanych np. w związku ze ślubem, chrztem, pogrzebem czy innymi posługami duszpasterskimi Kościoła. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie.
Nie można pomniejszyć dochodu o darowizny na rzecz osób fizycznych. Jeśli ktoś chce uwzględnić w zeznaniu rocznym wsparcie np. dla uzdolnionych albo chorych dzieci, to musi przekazać pieniądze za pośrednictwem wspierających je fundacji. Nie można też odjąć od dochodu kwot wpłaconych np. dla powodzian na konto gminy, gdyż gmina należy do sektora finansów publicznych i nie zalicza się do organizacji wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego.
Podobny zakaz odliczenia dotyczy również datków dla firm prowadzących działalność polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.
Należy też pamiętać, że wszystkie darowizny pieniężne muszą być udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej organizacji. Trzeba na nim wpisać cel, na jaki ma być przeznaczona nasza darowizna. Dowód wpłaty należy zachować na wypadek ewentualnej kontroli organów podatkowych. Jeśli podatnik w ramach wsparcia przekazuje inny majątek, np. komputer, musi mieć dokument, z którego wynika wartość darowizny, oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.
Wartość darowizny należy wykazać w dołączanym do zeznania załączniku PIT/O. Trzeba tam również podać dane instytucji, do której trafiło wsparcie.