Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 lutego 2012 (sygn. akt II FSK 1472/10).
Do NSA trafiła skarga na interpretację indywidualną Ministra Finansów dotyczącą opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pożyczania pieniędzy na portalach społecznościowych kojarzących osoby fizyczne - pożyczkobiorców i pożyczkodawców (tzw. social lending). Umowy pożyczki zawierane są tam bezpośrednio pomiędzy pożyczkodawcą oraz pożyczkobiorcą poprzez złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej. Pożyczkodawca może udzielić jednocześnie pożyczek kilku pożyczkobiorcom, przy czym jednorazowa wysokość pożyczki udzielonej jednemu pożyczkobiorcy nie może przekroczyć kwoty określonej regulaminem serwisu.
Właśnie w taki sposób pan W. zamierzał pomnożyć własne oszczędności. Chciał udzielać średnio jednej pożyczki w miesiącu w wysokości od 200 zł do 3000 zł, w zależności od woli oraz możliwości i dostępności wolnych środków (jedynym źródłem jego dochodów była umowa o pracę). Zanim to zrobił postanowił zdobyć od Ministra Finansów potwierdzenie, że udzielanie pożyczek osobom fizycznym za pośrednictwem serwisu typu social Iending nie będzie prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT. Zdaniem pana W. przychód w postaci odsetek od pożyczek należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT.
Jaka to różnica? Zasadnicza. Przychody z kapitałów pieniężnych można opodatkować 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie łącząc ich z innymi przychodami. Uznanie pożyczek internetowych za działalność gospodarczą powoduje, że trzeba zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako przedsiębiorca i co miesiąc (lub co kwartał) uiszczać zaliczki na PIT. Poza tym istnieje duże ryzyko zapłaty podatku według stawki 32 proc. , ponieważ dochody z odsetek zostaną zsumowane z tymi ze stosunku pracy.
Minister uznał stanowisko pana W. za nieprawidłowe. Stwierdził, że czynności związane z udzielaniem pożyczek za pośrednictwem serwisu social lending stanowią pozarolniczą działalność gospodarczą, gdyż: