Podatnik nie dawał za wygraną. W odwołaniu podkreślał, że wskazane we wniosku faktury dokumentują zakup opraw oświetleniowych. Symbole umieszczone na fakturach znajdują się w specjalnym załączniku do obwieszczenia zawierającego wykaz sytuacji, w których przysługuje zwrot. Spełniają zatem warunki podane w art. 3 ust. 8 ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (DzU nr 177, poz. 1468 ze zm.).
W ocenie właściciela mieszkania skoro artykuły o podanych symbolach umieszczone są w wykazie materiałów budowlanych będącym załącznikiem do obwieszczenia, to są materiałami budowlanymi.
Organ odwoławczy nie zmienił jednak zdania i sprawa trafiła na wokandę. Przed sądem I instancji szala zwycięstwa przechyliła się na stronę podatnika. Uwzględniając jego skargę, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi nie zgodził się, że żyrandol to jedynie przedłużenie oprawy oświetleniowej. Jego zdaniem zarówno żyrandol, jak i lampa wisząca powinny być traktowane jako oprawy oświetleniowe, które zostały wymienione w wykazie materiałów budowlanych. Ich zakup uprawnia do zwrotu części VAT.
W ocenie WSA oprawy oświetleniowe są integralną częścią instalacji elektrycznej. I choć są widoczne, to są z nią nierozerwalnie złączone. W związku z tym ich demontaż i późniejsze zamontowanie w odpowiednim miejscu jest remontem instalacji elektrycznej. Dlatego część VAT zawartego w cenie ich zakupu powinna zostać – zgodnie z wolą ustawodawcy – zwrócona.
Ostatecznie jednak stanowisko korzystne dla podatnika skrytykował NSA. Jego zdaniem sąd I instancji błędnie zinterpretował przepisy dotyczące zwrotu VAT od materiałów budowlanych. Podkreślił bowiem, że ich wykładni nie można dokonywać w oderwaniu od ustawy.
Zgodnie z jej treścią zwrot VAT przysługuje wtedy, gdy dotyczy on remontu lokalu mieszkalnego. Remont musi obejmować roboty objęte wykazem. Prace te dotyczą przede wszystkim stałych elementów konstrukcyjnych, wykończeniowych i instalacyjnych (m.in. instalację elektryczną).