Trudno odliczyć usługę
W zeszłym roku bezpłatnie prowadziłam księgowość charytatywnej fundacji. Czy mogę wycenić tę usługę i odliczyć ją jako darowiznę?
Może być z tym problem. Urzędy uważają, że gratisowa usługa nie wiąże się z uszczerbkiem w majątku. A to jest warunek uznania czynności za darowiznę. Zgodnie z art. 888 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Mówiąc prościej, musi coś stracić, a obdarowany zyskać. Zdaniem fiskusa ten pierwszy warunek nie jest spełniony przy wykonaniu bezpłatnej usługi.
Ten pogląd potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 2785/06). W rozpatrywanej sprawie księgowa odliczyła sobie od dochodu wartość świadczonych bezpłatnie usług na rzecz ośrodka szkolno-wychowawczego. Urząd skarbowy zakwestionował rozliczenie, twierdząc, że nie doszło do zmniejszenia jej majątku, nie było więc darowizny. Sąd przyznał mu rację, bo podatniczka nie przekazała żadnego składnika swojego mienia – pieniędzy, rzeczy ani innych praw majątkowych.
Na gminę bez ulgi
Wpłaciłem pieniądze gminie na budowę kanalizacji. Czy taka darowizna może być odliczona od dochodu?
Nie, ponieważ ulga przysługuje tylko na darowizny dla organizacji pozarządowych wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które realizują jeden z celów pożytku publicznego. Chodzi o organizacje niebędące jednostkami sektora finansów publicznych. Tego warunku gmina nie spełnia. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki tworzą sektor finansów publicznych. Tak więc gmina jako jednostka sektora finansów publicznych nie jest organizacją pozarządową.