Wspólny PIT małżonków, którzy mają różne miejsca zamieszkania

Małżonkowie, którzy mają różne miejsca zamieszkania, nie muszą co roku składać PIT do tego samego urzędu skarbowego. Dotyczy to także wspólnego rozliczenia przez Internet

Publikacja: 20.03.2012 11:28

Podstawowym warunkiem złożenia wspólnego zeznania podatkowego jest istnienie wspólności majątkowej i

Podstawowym warunkiem złożenia wspólnego zeznania podatkowego jest istnienie wspólności majątkowej i pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy

Foto: www.sxc.hu

Mieszkamy z mężem w innych gminach. W zeszłym roku rozliczaliśmy się z podatku dochodowego wspólnie i mąż składał deklarację w swoim urzędzie skarbowym. W tym roku to ja chciałabym złożyć  wspólną deklarację w swoim US przez Internet. Czy mogę tak zrobić?

– pyta czytelniczka

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT małżonkowie mogą wspólnie rozliczyć się z podatku dochodowego, ale muszą spełnić wszystkie ustawowe warunki. Oto one:

- każde z małżonków podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu ( w praktyce – ma tu miejsce zamieszkania, centrum interesów życiowych)

- przez cały rok pozostawali w związku małżeńskim,

- przez cały rok podatkowy istniała między nimi wspólność majątkowa,

- do żadnego z nich z nich nie mają zastosowania przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (taką formę rozliczeń często wybierają drobni przedsiębiorcy) lub ustawy o podatku tonażowym (dotyczy armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej),

- oboje albo jedno z nich złoży wniosek o wspólne opodatkowanie – wystarczy zaznaczyć odpowiedni kwadrat w zeznaniu podatkowym.

Jeśli te warunki są spełnione, to podatek można określić w taki sposób, że dochody małżonków sumuje się, od połowy sumy oblicza podatek według skali, a wynik mnoży razy 2. Im większa różnica dochodów, tym korzystniejszy jest taki sposób opodatkowania.

Zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r.  w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2005 r. Nr 165, poz. 1371 z późn. zm.), jeżeli małżonkowie mają różne miejsca zamieszkania muszą wybrać, do którego urzędu skarbowego będą składać wspólne zeznanie: męża czy żony. O ich wyborze urząd skarbowy, do którego trafi zeznanie, powinien zawiadomić urząd właściwy według miejsca zamieszkania drugiego małżonka.

Nie ma żadnych przeszkód, by co roku wybór był inny.

Przepisy nie nakazują bowiem trzymać się raz podjętej decyzji.

To samo dotyczy rozliczenia przez internet czyli za pośrednictwem witryny http://www.e-deklaracje.gov.pl. W elektronicznym formularzu, po podaniu identyfikatorów podatkowych (PESEL lub NIP podatnika i małżonka)  i po wyborze opcji wspólnego opodatkowania,  z rozwijalnej listy należy wybrać urząd skarbowy, do którego adresowane jest zeznanie oraz podać dane identyfikacyjne swoje  i małżonka. Co roku urząd może być inny, ważne, aby był urzędem właściwym dla miejsca zamieszkania jednego z małżonków.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku