PIT 2011: NIP czy PESEL w rocznym zeznaniu

Uproszczeniu obowiązków wobec państwa miało służyć zniesienie obowiązku posługiwania się NIP w kontaktach z fiskusem przez osoby nieprowadzące biznesu. Jednakże nie zawsze jest jasne, który identyfikator należy stosować

Publikacja: 27.03.2012 09:19

PIT 2011: NIP czy PESEL w rocznym zeznaniu

Foto: Fotorzepa, Monika Zielska Monika Zielska

Kiedy stosujemy PESEL w rocznym zeznaniu podatkowym?

Zniesienie obowiązku posługiwania się identyfikatorem NIP dotyczy głównie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zamiast niego należy podawać numer z Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL). Mogą to robić osoby, które spełniają łącznie następujące warunki:

- są objęte rejestrem PESEL,

- nie prowadzą działalności gospodarczej,

- nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT,

- nie są płatnikami podatków lub składek ZUS.

Takie brzmienie przepisów mogłoby sugerować, że np. gdy ktoś uzyskuje dochody z pracy, a poza tym korzysta z prywatnego najmu i opłaca z tego tytułu podatek, musiałby stosować NIP. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że użyte przez ustawodawcę słowo „płatnik" ma inne znaczenie niż „podatnik". Otóż płatnikiem jest ktoś, kto jedynie oblicza podatek, pobiera go od podatnika i wpłaca urzędowi skarbowemu. Podatnik zaś to ten, na którym spoczywa obowiązek podatkowy, czyli w podanym przykładzie – osoba uzyskująca przychody z najmu. Może się ona zatem posługiwać numerem PESEL.

Inaczej wygląda sytuacja osób, które np. zatrudniają nianię i opłacają za nią składki ZUS. W takich sytuacjach należy się posługiwać swoim NIP. Warto wiedzieć, że „stare" NIP, nadane przed 1 stycznia 2012 r., utraciły ważność w stosunku do osób nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami VAT.

Jakim identyfikatorem ma się posłużyć podatnik, który w ciągu 2011 r. zakończył indywidualną działalność gospodarczą?

Taki podatnik oczywiście musi do  końca kwietnia złożyć roczne zeznanie podatkowe z tytułu swojej działalności. Wprawdzie jeśli nie prowadzi już działalności gospodarczej, jego NIP utracił ważność, ale Ministerstwo Finansów jest zdania, że te osoby, składając rozliczenie roczne, powinny w zeznaniu wpisać NIP, który miały w okresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Jaki identyfikator powinni podać obcokrajowcy pracujący w Polsce?

Te osoby, jeśli są zameldowane w Polsce na pobyt stały lub czasowy trwający ponad trzy miesiące, mogą otrzymać numer w systemie PESEL. Jeśli są zatrudnione w polskiej firmie, na swoim zeznaniu mogą umieszczać numer PESEL, tak jak osoby na stałe mieszkające w naszym kraju. Inna jest sytuacja tych, którzy wprawdzie przebywają w Polsce, ale są formalnie nadal zatrudnieni u zagranicznego pracodawcy. Ci są obowiązani odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, tak samo jak składki ZUS (np. na podstawie umowy o przejęciu przez pracownika roli płatnika podatków i składek). Wówczas taka osoba, jako płatnik podatków i składek ZUS, powinna podawać swój NIP.

Jeśli NIP jest potrzebny – jak szybko da się go uzyskać?

Potwierdzenie nadania NIP jest wydawane niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia wpływu poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego do  naczelnika urzędu skarbowego. W wypadku osób fizycznych rozpoczynających działalność gospodarczą potwierdzenie nadania NIP wydaje się nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do naczelnika urzędu skarbowego poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego.

Jakie kary grożą za podanie błędnego identyfikatora?

Według kodeksu karnego skarbowego (art. 81 § 1 pkt 3) za podanie nieprawdziwego numeru identyfikacyjnego lub brak takiego numeru na zeznaniu podatkowym grozi grzywna od 150 zł do 30 tys. zł. W praktyce – jak wynika z zapowiedzi organów skarbowych – w bieżącym sezonie rozliczeniowym można liczyć na pobłażliwość fiskusa w tej sprawie. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich napisało, że intencją organów podatkowych nie jest karanie podatników za niedopełnienie obowiązków, lecz troska o jakość danych.

Kiedy stosujemy PESEL w rocznym zeznaniu podatkowym?

Zniesienie obowiązku posługiwania się identyfikatorem NIP dotyczy głównie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zamiast niego należy podawać numer z Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL). Mogą to robić osoby, które spełniają łącznie następujące warunki:

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem