Złożone roczne zeznanie podatkowe można skorygować, nawet wielokrotnie. To jedno z podstawowych praw podatnika. Jeśli stwierdzimy błędy w rocznym rozliczeniu, warto je poprawić. Może to być korzystniejsze niż czekanie na wykrycie błędów przez fiskusa
Przyczyny korekty bywają różne. Czasem jest to zwykła pomyłka rachunkowa, ale może się też okazać, że np. po złożeniu rocznego zeznania PIT odnajdzie się zaginiony PIT-11 od jednego ze zleceniodawców z kwotą dochodów.
Na jakim formularzu składa się korektę?
Błędy w zeznaniu koryguje się poprzez złożenie deklaracji korygującej na formularzu identycznym z korygowanym. Jedyną różnicą (poza zmianą błędnych danych) jest zaznaczenie w rubryce: „cel złożenia zeznania" opcji „korekta zeznania". W PIT-37 jest to rubryka nr 10. Korekty dokonuje się na formularzu obowiązującym w korygowanym roku. Powinno się też skorygować załączniki do deklaracji, jeśli podane w nich dane były nieprawidłowe. Ważne jest, by w korygowanym zeznaniu podać ten sam identyfikator podatkowy (NIP albo PESEL) co w pierwotnej deklaracji. Jeśli zatem korygujemy zeznanie np. za 2010 r., kiedy jeszcze trzeba było podawać NIP, należy go podać, choć osób nieprowadzących biznesu ten identyfikator już nie obowiązuje. Do deklaracji korygującej należy dołączyć pisemne uzasadnienie korekty deklaracji. Może mieć ono dowolną formę, np. zwykłego pisma podpisanego przez podatnika i wyjaśniającego przyczyny zmian. Korekty można też składać w formie elektronicznej, z użyciem formularzy ze strony internetowej www.e-deklaracje.gov.pl. Zasady składania takich korekt są podobne. Po zaznaczeniu opcji „korekta" system automatycznie wygeneruje elektroniczny formularz ORD-ZU, w którym należy opisać przyczynę korekty.
Ile razy można korygować swoje zeznanie?