Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozstrzygnął w interpretacji problem zwrotu spadkobiercom podatku z tytułu inwestycji budowlanych.
Sprawa dotyczyła kobiety, której mąż otrzymał w 2002 r. pozwolenie na rozbudowę domu. Małżonkowie mieli wspólność majątkową. Ze względu na chorobę męża inwestycja była finansowana głównie przez żonę. Przed śmiercią męża w 2010 r. faktury były wystawiane na jego nazwisko, następnie na nazwisko wnioskodawczyni. Kobieta zapytała, czy może teraz odzyskać część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych z faktur męża.
Dyrektor Izby przypomniał, że zasady zwrotu podatku reguluje ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Dotyczy to wydatków na materiały, na które stawka VAT wzrosła po 1 maja 2004 r. z 7 do 22 proc.
Na podstawie art. 97 ordynacji podatkowej spadkobierca osoby, która poniosła tego rodzaju wydatki, przejmuje majątkowe prawa spadkodawcy. Dyrektor Izby nie miał wątpliwości, że możliwość otrzymania zwrotu części wydatków jest prawem majątkowym, gdyż dotyczy określonej kwoty pieniężnej. Nie ma przy tym znaczenia, czy spadkodawca zdążył złożyć wniosek, czy też zrobi to jego następca.
W efekcie dyrektor Izby uznał, że wnioskodawczyni może się ubiegać o zwrot VAT zarówno z faktur wystawionych na jej nazwisko, jak i faktur wystawionych na jej męża.